Orta Anadolu bölgesi yapılarında ısı camlı pencere doğramaları için kesit ebadı araştırmaları
- Tez No: 28852
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
11 ÖZET Türkiye'nin III. iklim bölgesinde yer alan Orta Anadolu yöresinin" meteorolojik verileri göz önünde bulundurularak, bu yörede kullanılan çift camlı bir pencerenin kesit tayinini sunmayı amaçlayan bu çalışmada; önce pencerenin tanımı, fonksiyonları ve sınıflandırılması yapılmıştır. Daha sonra çift camlı pencerelerin genel özellikleri açıklanarak, çift camı oluşturan elemanlar belirtilmiştir. Yörenin çeşitli illerinden alınan meteorolojik verilerle çift camlı bir pencereyi etkileyen, max. yükler tespit edilerek, bu yüklerle pencere doğramasını oluşturan değişik dokuz kesit üzerinde çalışılmıştır. Bu kesitlerin eğilme, kesme atalet, burulma momentleri bulunarak grafiksel olarak gösterilmiştir. Ayrıca ortalama eğrileri de çizilerek bu eğri üzerinde max yüke karşılık gelen optimum kesitler tayin edilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen optimum kesitlerin max. yük ve boyutlarla sehim kontrolleri de yapılarak emniyet ve uygunluğu çalışmada sunulmuştur. Araştırmanın sonunda, elde edilen optimum kesit standardının ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları ve teknoloji gelişimine olan yardımları da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill. SUMMARY This research is aimed at defining the best profiles for double glazing. Starting with general description, function and classification of elements that consists double glazing panes. The cl imatological conditions of the III cl imatological tegioîl that Central Anatolia is situated is evaluated. All cl imatological data of the forces that effect panes are measured and charted up on several different profiles. Results are used to optimized application and the safety standards of double glazing panes. Outcome of the research which is an optimized profile standard is evaluated under current technological developments and its possible benefits to the countries economy.