Afet İşleri Genel Müdürlüğü kereste biçme atelyesinde verimlilik çalışması
  1. Tez No: 28853
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
N ÖZET Bu. çalışma Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Metisleri Genel îvuidûrlûğuı'ne bağlı Prefabrik Konut fabrikası Kereste Biçme Atelyesmde verimliliğin arttırılmasını amaçlamaktadır. öncelikle tesis içerisinde aksak olan -birimler tespit edildi. ve aksamaların nedenleri nedenleri araştırıldı. Aksak olan konuların tespiti amacıyla gözlem yapıldı. Mevmt fabrika muhasebe kayıtları incelendi ve malzeme muavene teknikleri uveulandı. Ayrıca üretim zamanım etkile/en faktörler araştırıldı ve ölü zamanların azaltılması yolunda öneriler sunuldu. Daha sonra, ahşabın üretim aşamaları tek tek incelendi, Kurutma, emprenye ve kalite kontrol faaliyetlerindeki eksiklikler tespit edildi, Son olarak bunların dizel turnesi yolunda yapılacak çalışmalar önerildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to increase the prcciictivity of the factor/ that belongs to Ministry of Dwelling and Development General Directorate of Calamity Pre-fabricated Construction Factory, Primarily, deficit units in the organization had been determined, and the causes of them had been searched h. order to find out the deficincies, observations were done, and existing accountancy documents of the factory were investigated, and the techniques of controlling material were applied Moreover, the factors that influence the production time were searched, and suggestions had been given in order to decrease the amount of waste time. Then, each of the production stages of the wood was taken into consideration. The deficiencies of the drying, the impregnation and the quality control activities were determined fa order to correct all of the shortcomings, the solutions were proposed,