Redesign and improvement of MARSOL control system
- Tez No: 28851
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET 1991 yılında Marnlara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde kurulmuş ve montajının büyük oranda tamamlanmış olmasına rağmen, MARSOL (Marmara Solar) Güneş Enerjisi Üretim Santralı, tesisat vs. ile ilgili eksiklerin yanında otomatik kontrolü ile ilgili sorular yüzünden tam aktif faaliyete geçirilememiştir. Yapılan bu çalışma ile, öncelikle mevcut sistem incelenmiş, eksikleri ve hataları saptanmıştır. Varılan nokta, eksikliklerin giderilmesinin sistem için yakın gelecek yararlar sağlayacağı, ama daha ilerisi için belirlenecek hedeflere ulaşımasında yetersiz kalacağı şeklindedir. Çünkü sistemin bir kere ayarlanıp çalışma durumuna geçirilmesi yerine, uzun deneme ve inceleme çalışmaları sonucunde elde edilecek verilere göre (özellikle enerji transferini sağlayan Malotherm-L yağının değişimleri) yeniden ayarlanıp çalıştırılması, ' daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi açısından önemlidir. Buna göre kullanılan programlanabilir lojik kontrolörün ve yazılımın daha fazla“uygulama özgü”olmaları, yazılımın daha fazla“kullanıcıya yönelik”olması (Sistem ayarları ve parametre değişimlerinin MarsoFda çalışacak araştırıcılar tarafından yapılabilmesi için) ve her zaman gerekli ve yeterli desteğin ilgili firmadan alınabilmesi, karar verme kriterleri olarak önem kazanmaktadır. Bu veriler ışığında, mevcut Siemens Simatic 115-U sisteminden vazgeçilmiş ve finansal kısıtlar da göz önüne alınarak Sautel sistemine geçilmesine karar verilmiştir. İlgili donanımın montajı ile beraber, yeniden gözden geçirilmiş, iyileştirilmiş ve güncelleştirilmiş bir kontrol lojiği ve buna uygun kontrol yazılımı bu tez çalışması ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although completed and established in 1991 within the premises of Göztepe Campus of Marmara University, the MARSOL (Marmara Solar) Solar Energy Power Plant could not be operated since then due to some deficiencies regarding installation and automatic control processes. This study first of all, encompasses the examination of the existing system, identification of the deficiencies and defects. The result is that elimination of defects would be useful for the time being, but would be insufficient for further targets. Because, instead of setting and running the system in this form at once, it is necessary to carry out the performance analysis so that the system could be set in accordance with the new data. Therefore, an application oriented controller and software, a more user-friendly software medium, a necessary and sufficient support from the producer company are some criteria for a decision making. In light of all these facts, it was concluded that a new PLC system has to be introduced, thus abandoning actual Siemens 1 1 5-U system and choosing Sautel PLC system. Together with the installation of the new system, a new, enhanced updated control logic and suitable control program was prepared during this study. Hi