Yardımcı üreme tekniği ile oluşan çoğul gebelikler ile spontan çoğul gebelik sonuçlarının neonatal sonuçlarının ve konjenital anomalilerin karşılaştırılması
Comparision of obstetric and neonatal outcomes and congenital anomalies between art and spontaneous multifetal gestations
  1. Tez No: 288534
  2. Yazar: ÇAĞRI ARIOĞLU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnfertilite çiftlerin % 10-15' ini ilgilendiren bir sorundur. IVF' in başarılı bir yöntem olması ve yaygın olarak kullanılması ile potansiyel obstetrik ve neonatal komplikasyonlar ile ilgili endişeler de yaygınlaşmaktadır. YÜT gebeliklerinin en büyük sorunu çoğul gebeliklerdir. Çoğul gebeliklerin ciddi maternal morbiditeye yol açabildiği dokümente edilmiştir. Çoğul gebeliklere atfedilen perinatal komplikasyonların çoğu preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilidir.YÜT ile doğan çocuklarda izlenen majör malformasyon sıklığının popülasyondan farklı olmadığını bildiren birçok çalışma olmasıyla birlikte seks kromozomal anomalilerin insidansı ICSI ile doğan bebeklerde orta miktarda arttığı bildirilmiştir. Çoğul gebeliklerde ise genel kanı anomalilerin tekil gebeliklere göre daha sık olduğudur.Amaç: Yardımcı üreme tekniğiyle oluşan çoğul gebeliklerin gebelik sonuçlarının, neonatal sonuçlarının, pediatrik gelişimlerinin ve konjenital anomali sıklığının spontan çoğul gebelikle karşılaştırılmasıdır.Gereç ve yöntemler: Temmuz 2007 ile Temmuz 2010 tarihleri arasında İTF Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran çoğul gebelik tespit edilen ve en az bir canlı doğum yapan gebeler çalışmaya dahil edildi.Bulgular: YÜT grubunda 137 çoğul gebelik, spontan çoğul gebelik grubunda 133 çoğul gebelik karşılaştırıldı. Postpartum neonatal ölüm oranı YÜT grubunda (% 8,8) spontan çoğul gebelikte izlenen ölüm oranından(% 2,3) daha yüksektir (p=0,04). Santral sinir sistemine ait anomaliler yalnızca spontan çoğul gebelik grubunda gözlemlendi (spontan % 1,5) (p=0,04). Maternal morbiditeyle karşılaşan gebe oranı (% 46,5) kontrol grubundan (% 34,6) yüksek bulunmasına karşın gestasyonel diabet, preeklampsi, tromboz, trombositopeni ve kolestaz gibi morbidite sıklığı bakımından benzerdi.Sonuçlar: Çalışmamızda spontan çoğul gebelik grubunda ikiz eşinde daha sık santral sinir sistemine ait konjenital anomali saptandı. Postnatal mortalite oranı ise YÜT çoğul gebelik grubunda daha sık bulundu.
Özet (Çeviri)
Infertilty is a problem of 10-15% of couples. There has been a widespread concerns about potentian neonatal and obstetric complications after IVF becomes a succesfull and widely used treatment option of infertility. The most significant problem of ART is multifetal gestations. There are many documents about multifetal gestation associated maternal morbidities. Perinatal complications associated with multifetal gestation is mainly due to prematurity and low gestational weight.Also there is many reports claims that there is no difference between ART and general population for major malformations, association between sex chromosomal anomalies and ICSI has been published. There is a general opinion that multifetal gestations have higher anomaly incidence than singletons.Objectives: Aim is the comparision of neonatal outcomes, obstetric outcomes pediatric morbidity and congenital anomaly incidence between ART and spontaneus multifetal pregnancies.Methods: Women with multifetal gestations referred to İTF Obstetric and Gynecology Department and who had give one live birth between July 2007 and July 2010 were included to the study.Results: Comparison of 137 ART and 133 spontaneous multifetal gestation was made. Postpartum neonatal mortality rate was higher in ART multifetal gestations ( 8,8% in ART vs 2,3% in spontanous p=0,04). Anomalies of CNS was seen only spontenous multifetal gestation group (spontaneous 1.5%) (p=0.04) Also overall maternal morbidtities were higher in ART group, there was no significant difference between incidences of maternal morbidities such as gestational diabetes, preeclampsia, thrombosis, thromboytopenia, cholestasisConclusions: Congenital anomlies of the central nervous system are more frequent in spontaneous multifetal gestation group. Postnatal mortality rate is higher in ART multifetal gestation group.