Ocak 2008 - haziran 2013 yılları arasında hastanemizde çoğul gebelik sonucu doğan bebeklerin morbiditesi, perinatal/neonatal/ infant mortalitesi ve etki eden faktörler
Morbidity / mortality of plurals and affecting factors
- Tez No: 377014
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çoğul gebelikler artan yardımcı üreme tekniği (YÜT) kullanımı ile beraber tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlamıştır, çünkü YÜT sonucu oluşan gebeliklerin %50 kadarı çoğul gebeliklerdir. Çoğul ya da spontan gebelik sonucu olsun fetus sayısı arttıkça da fetal ve maternal komplikasyonlar artmaktadır. Ayrıca fetus sayısından bağımsız olarak YÜT'ün tek başına morbidite ve mortalitede artışa neden olduğunu savunanlar da vardır. Biz de çalışmamızda çoğul gebeliklerde morbidite ve mortaliteyi saptamaya ayrıca bunlara etki eden faktörleri bulmaya çalıştık. Çalışmamız Ocak 2008 ile Haziran 2013 yılları arasında merkezimizde çoğul gebelik sonucu ölü ya da canlı doğan ve abortus olan tüm bebekleri kapsamaktadır. Hastalarımızın ve annelerinin verileri retrospektif olarak toplandı ve ulaşabildiğimiz hastalarımıza Denver 2 gelişimsel tarama testi uygulandı. Mevcut veriler özellikle doğum haftası, doğum ağırlığı, üreme tekniği, fetus sayısı, cinsiyet yönünden karşılaştırılarak morbidite üzerine bu faktörlerin etkisi bulunmaya çalışıldı. Çalışmamızda multivariate analiz, tanımlayıcı istatistikler ve Ki-Kare karşılaştırma testi kullanıldı. Mevcut 488 olgunun verileri toplandı ve bunlardan 151 (%30,09) ine Denver uygulandı. Erkek/Kız oranının 0,99 olduğu çalışmamızda YÜT sonucu doğanların oranı %49,6 bulundu. Hastaların %60,9'u 32-37 gestasyonel yaş aralığında ve %53,9'u 1500-2500 g doğum ağırlığında idi. Yardımcı üreme tekniği sonucu doğanlarda prematürite ve şiddeti artmakta idi(p=0,00). Denver uygulanan hastaların %44,4'ünde en az bir gelişim basamağında gecikme vardı. Sonuç olarak YÜT sonucu doğanlarda RDS, NEK, IKK riski artarken, BPD ve ROP riskinin azaldığı bulundu. Üreme tekniği, fetus sayısı ve cinsiyetin gelişimsel değerlendirme sonuçlarına etkisi bulunamadı. Yıllara göre sayıları azalmakla beraber çoğul gebelik sonucu doğum halen prematürite ve DDA oranlarını artırarak önemli bir morbidite sebebidir.
Özet (Çeviri)
Births from multiple gestations started to draw attetion since Asssited Reproductive Technologies (ART) started to be used all around the world, because %50 of pregnancies after ART are multiple pregnancies. Regardles of ART, plurality is responsible for increased fetal and amternal morbidities. Also some researches have shown that using ART is responsible for increasing morbidity and mortality regardles of plurality. In our study we tried to evaluate morditity and mortality rates of plurals and to find the affecting factors. In our study we examined the babies born or miscarriaged from multiple pregnancies between January 2008- June 2013. The data of patients and their mothers were coolcted retrospectively. The patients whose family accepted were tested out with Denver. The data about gestational age, birth weight, ART, plurality, gender was evaulated about morbidity and mortality. We used multivariate analysis, definitive sytatistics and Chi-Square test. We examined totally 488 babies and %30,09 of patients were tested out with Denver. Number of girls and boys were nearly equal (Boys/Girls ratio was 0,99) and %49,6 of patients had ART story. Most of the patients (%53,9) were under 2500 g birth weight but over 1500 g. and %60,9 of patients were born at 32-37 gestational week. ART was responsible for early prematurity (p=0,00). %44,4 of patients showed developmented delay at least one stage. In conclusion using ART increased the risk of RDS, NEC, ICH on the other side it decreased the risk of BPD and ROP. Using ART, plurality, gender didn't seem that it was effecting the developmental results. Even ıf the number of plurals decreased in time, prematuriy and LBW was still an important result.