Yılan ısırmalarında erken dönemde klinik seyri gösteen parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of parameters showing clinic pursuit in early stage snake envenomations
  1. Tez No: 288562
  2. Yazar: MÜGE ELARSLAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yılan zehirlenmeleri tropikal iklimin görüldüğü bölgelerde ciddi mortalite vemorbidite nedenidir. Çukurova bölgesi de sıcak iklimi nedeniyle yılan zehirlenmelerininsık görüldüğü bir bölgedir. Çalışmaya Nisan 2009- Mayıs 2011 tarihleri arasındaÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Anabilim Dalına yılan ısırması ile başvuran30 hasta dahil edildi. Yılan ısıran 30 hastanın 17'sinde (% 56,7) olay esnasında hastayakınları tarafından uygunsuz ilkyardım uygulamasında bulunulmuştur. Hastalar acilservisimize getirildiklerinde 17'si Evre 1, 8'i Evre 2 ve 5'i Evre 3 idi. Hastalara toplam47 vial antivenom uygulandı. Hastalarımızın hiçbirinde antivenoma bağlı komplikasyongelişmedi ve hiçbir hastamız ölmedi.Çalışmadaki amacımız TNF-?, BNP ve IL-1 düzeylerinin klinik zehirlenmeşiddetiyle olan ilişkisini araştırmaktır. Hastalar klinik bulgularına göre evrelendirildi,başvuru sırasında ve tedaviyi takiben 12. saatte TNF-?, BNP ve IL-1 düzeylerinebakıldı. Başvuru zamanı ve 12. saatteki TNF-?, BNP ve IL-1 düzeylerindeki artışlaristatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p< 0.05)Yılan zehirlenmesine bağlı klinik zehirlenme evresi artıkça TNF-?, BNP ve IL-1seviyelerinin arttığı görüldü. Ancak Evre 1 ile Evre 2 arasında istatistiksel olarakanlamlı bulunan bu artış, Evre 3' deki hasta sayısının yetersizliği nedeniyle Evre 2 veEvre 3' de anlamlı bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Snake envenomation is a reason of serious mortality and morbidity in trophicalzones. Because of the hot climate of Çukurova region, snake envenomation is seenoftenly. 30 consecutive patient complaining of snake envenomation between April 2009and May 2011 were enrolled in this prospective study. İmproper first aid had beenperformed in 17 of 30 patients. At the time of administration 17 patients were in Stage1, 8 were in Stage 2 and 5 were in Stage 3. Fortyseven vial antivenom wasadministration to these patients. No complication was seen because of antivenoms andno patient died because of envenomation.The aim of this study is to investigate the relationship between TNF-?, BNP andIL-1 levels and the severity of clinical envenomation. These patients were stagedaccording to their clinical findings and TNF-?, BNP and IL-1 levels were compared onthe application time and on the 12th hour after medical treatment. The increase of TNF-?, BNP and IL-1 levels within the application time and 12th hour after the treatment wasstatistically significant.While the stage of the clinical envenomation increased, these 3 parametersincreased too. These increments found statistically significant between stage 1 and 2.However because of the paucity of adequate sample size on Stage 3, the increase onthese parameters found not significant between Stage 2 and Stage 3.