Ultrasonografi ile inferior vena cava çapı ölçümü ile santral venöz basınç ölçümü arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between the measurement of the ınferior vena cava diameter with ultrasonography and central venous pressure measurement
- Tez No: 288561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEBE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Acil servise başvuran hastalar için intravasküler volüm durumunun tespiti çok önemlidir. Biz çalışmamızda USG (ultrasonografi) cihazı yardımıyla noninvaziv olarak ölçülen vena kava inferior çapı (VCI) çapı ile santral venöz basınç (CVP) arasındaki ilişkinin saptanması ve hastanın volüm durumunun değerlendirilmesinde vena kava inferior çapını yol gösterici bir metod olarak sunmayı amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışmamız Ocak 2011-Eylül 2011 tarihleri arasında Acil Tıp Anabilim dalında subclavian vene veya internal juguler vene santral venöz katater takılmış olan 18 yaş üzeri 45 hasta üzerinde yapıldı. Vena kava inferior çapı ultrasonografi cihazı hem inspirasyon hem de ekspirasyon fazında ölçülerek milimetre cinsinde kaydedildi. Santral venöz basınç ölçümü monitorda izlendi ve mmHg olarak kaydedildi.Bulgular: Hastaların 24'ü erkek (% 53,3), 21'i kadındı (% 46,7). Yaş ortalaması 58,3±17,43 yıl olarak hesaplandı. Spontan solunuma sahip hastalarda ekspiriumda ultrasonografi ile ölçülen vena kava inferior çapı ve ekspiriumda ölçülen santral venöz basınç arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Mekanik ventilatör ile solunum yapan hastalarda ekspiriumda ultrasonografi ile ölçülen vena kava inferior çapı ile ekspiriumda ölçülen santral venöz basınç arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edildi.Sonuç: Spontan solunuma sahip hastalarda ekspiriumda ultrasonografi ile ölçülen vena kava inferior çapı çapının volüm durumunun tespiti için kullanılabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the intravascular volume situation is very important for the patients admitted to the emergency department. We, here in our study, intended to present vena cava inferior diameter as an instructive method in determination of the relationship between the inferior vena cava diameter tested as non-invasive with the help of ultrasonography device and central venous pressure, and in determination of volume situation of the patient.Material and Method: Our study was applied on 45 patients over 18 years, who were operated subclavian vein or internal jugular vein central venous catheterization in academic emergency service, between January 2011 ? September 2011. Inferior vena cava diameter was measured both in expiration and inspiration phases with ultrasonography device and recorded in millimeter. Central venous pressure was observed on monitor and recorded as mmHg.Findings: 24 (53.3%) of the patients were male and 21 (46.7%) were female. The age average was calculated as 58,3±17,43 years. It has been confirmed that there is a meaningful relationship between the vena cava inferior diameter measured with ultrasonography in expirium and central venous pressure scaled in expirium in patients with spontaneous breathing. It is confirmed that there is no significant relationship between the vena cava inferior diameter measured with ultrasonography and central venous pressure scaled in expirium in patients breathing with mechanical ventilator in expirium.Conclusion: It has been found that vena cava inferior diameter measured with ultrasonography in expirium in patients with spontaneous breathing may be benefitted for the determination of volume situation.