Pulmoner rezeksiyon sonrası diyafram altı hava verme (Pneumoperitoneum) uygulaması ile uzamış hava kaçağının önlenmesi
Preventing prolenged air leak after pulmonary resection by subdiaphragmatic air pumping (Pneumoperitoneum)
  1. Tez No: 288563
  2. Yazar: ERSİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FERUDUN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akciğer doku çıkarmalarından sonra görülen ardıl sorunlardan uzamış hava kaçağı ve kalıntı plevral boşluk gelişimi önemli bir sorun olmaya devam etmektedir.Bu çalışmadaki amacımız; pneumoperitoneumun uzamış hava kaçağı ve kalıntı plevral boşluğu engellemedeki etkinliğini incelemektir. Çalışma kümesi (20 hasta) ile denetim kümesi (20 hasta) arasında hava kaçağı kesilme, göğüs tüplerinin çekilme, hastanede kalış süreleri, AKG ve SFT değişiklikleri ile kalıntı plevral boşluk gelişimi karşılaştırılmıştır.İstatistiksel yöntemler olarak Mann Whitney-U, , Wilcoxon Ranks ve Fisher's Exact testleri ile Friedman varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prolonged leak of air and development of residual pleural space is a commonly seen complication after pulmonary resections.The aim of our study was to research the effectiveness of the pneumoperitonium technique on the treatment of prolonged air leak and residual pleural space after pulmonary resections. Leak prevention, removal of drainage tube, admission period, ECG and PFT changes, and development of residual pleural space were the factors compared between the study group (consisting of 20 patients) and the control group (also consisting of 20 patients).The statistical methods used were; Mann Whitney-U, Wilcoxon Ranks, Fisher?s Exact Test, and Friedman?s Variant Analysis.