Ratlarda oluşturulan tıkanma sarılığında pnömoperitoneumun renal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effects of obstructive jaundice in rats induced pneumoperitoneum on renal functions
- Tez No: 288570
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞARE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Laparoskopik yaklaşımlar cerrahinin her alanında giderek artan sıklıkta uygulanmaya başlamıştır. Pnömoperitoneum ve tıkanma sarılığının çeşitli organ sistemleri üzerindeki farklı etkileri bildirilmiştir. Fakat tıkanma sarılığı zemininde pnömoperitoneuma sekonder oluşan renal fonksiyon bozuklukları konusunda yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; tıkanma sarılığı modelinde gerçekleştirilen pnömoperitoneumun renal fonksiyonlar üzerine etkinliğini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: 350-400 gram ağırlığında 48 erkek Wistar Albino rat her grupta 6 rat olacak şekilde 8 gruba ayrıldı: Grup 1 sham grubu; grup 2,3 ve 4 sırasıyla 5-10 ve 15 mmHg pnömoperitoneum grubu; grup 5, tıkanma sarılığı grubu; grup 6,7 ve 8 tıkanma sarılığı ile birlikte sırası ile 5-10 ve 15 mmHg pnömoperitoneum uygulanan grup. Pnömoperitoneum minilaparotomiden yerleştirilen Veres iğnesi yardımıyla 60 dakika uygulandı. Tıkanma sarılığı ise ortak safra kanalı bağlanıp kesilerek oluşturuldu. Örneklerden standart biyokimyasal parametrelerin yanında renal fonksiyonların değerlendirilmesi amacıyla cystatin-C ve NGAL çalışıldı.Sonuçlar: Renal fonksiyonu gösteren standart biyokimyasal değerler açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background and aims: Laparoscopic approaches are being applied in all areas of surgery with an increasing frequency. Different effects of pneumoperitoneum and obstructive jaundice on many organ systems has been reported. Both pneumoperitoneum and obstructive jaundice impair the renal function, but the combined insult has not been previously examined. In this study, we aimed to investigate the effects of carbon dioxide (CO2) pneumoperitoneum on renal function in a rat model of obstructive jaundice.Methods: Forty-eight male Wistar-Albino rats weighing 350 to 400g were divided into eight groups including 6 rats in each group: group 1; sham-operated group, in group 2,3 and 4 a 5-10-15 mmHg CO2 pneumoperitoneum was induced respectively, group 5; obstructive jaundice group, group 6,7 and 8 obstructive jaundice with 5-10 and 15 mmHg pneumoperitoneum was induced respectively. CO2 pneumoperitoneum was provided by Veress needle, maintained for 60 min. Common bile duct was ligated and divided in the obstructive jaundice groups. After 2 days, a 5-10-15 mmHg pneumoperitoneum was induced by minilaparotomy with a Veress needle in group 6-7 and 8, maintained for 60 min. Blood samples were drawn for the measurement of standart biochemical accounts, cystatin-C and NGAL for the assessment of renal functions.Results: There were no statistically significant differences between the all groups with regard to standart biochemical accounts for renal functions including BUN and creatinin (p>0.05).