Transperitoneal laparoskopik nefrektomilerde pedikülün en blok ligasyonu ve postoperatif arteriovenöz fistül olasılığı
The risk of arterivenous fistula formation after the enbloc stapling of the renal hilum during transperitoneal laparoscopic nephrectomies.
  1. Tez No: 288569
  2. Yazar: MEHMET SİNAN ATKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada amacımız transperitoneal laparoskopik nefrektomi esnasında renal hilum kontrolünde uygulanan en blok staplerin, arteriovenöz fistül gelişimi riskini araştırmaktı. Kliniğimizde Nisan 2009 ve Aralık 2010 tarihleri arasında tek bir cerrah tarafından benign ve malign hadiselerde olmak üzere uygulanan 35 tane LBN veya LRN ile LNÜ vakası retrospektif olarak incelenerek bu çalışma ortaya çıkarılmıştır. Bu hastalar yeni başlangıçlı diastolik hipertansiyon, abdominal üfürüm ve konjestif kalp yetmezliği bulguları açısından klinik olarak operasyon sonrası dönemde 12 ile 28 ay arasında değişen sürelerde takip edilmişlerdir. Ek olarak AVF gelişimini değerlendirmek için hastalara dinamik üst abdomen bilgisayarlı tomografi postoperatif dönemde 6 ile 20 ay arasında değişen sürelerde uygulanmıştır. LN esnasında bütün hastaların renal hilumları 45mm'lik endovasküler staplerlar kullanılarak enblok olarak kontrol altına alınmıştır. Preoperatif ve postoperatif olarak ölçülen sistolik ve diastolik kan basınçları arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark tespit edilmemiştir(p>0,005). Fizik muayenede hastalarda abdominal üfürüm ve yeni başlangıçlı konjestif kalp yetmezliği bulgularına rastlanılmamıştır. Sadece 1 hastada klinik herhangi bir semptom olmaksızın bilgisayarlı tomografinin arteriyel fazı esnasında vena kava inferiorda az miktarda opak madde olduğu tespit edilmiştir. Literatür bilgilerinin ve bizim sonuçlarımızın ışığında renal hilumun enblok staplerlar ile kontrolünün tek tek damar kontrolünde olduğu gibi güvenli ve etkili bir yol olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this report we aimed to search the risk of arterivenous fistula formation after the enbloc stapling of the renal hilum during transperitoneal laparoscopic nephrectomies. We conducted a retrospective review of 35 laparoscopic simple or radical nephrectomies or laparoscopic nephroureterectomies performed between April 2009 and December 2010 for benign and malignant conditions by one surgeon.These patients are clinically followed up for developing new onset diastolic hipertension, abdominal murmur, and congestive heart failure which can caused by arterioveous fistula, ranging from 12 to 28 months in the postoperative period. Furthermore, for evaluating arterioveous fistula formation, triphasic upper abdominal computerized tomography was applied to these patients ranging from 6 to 20 months. During laparoscopic nephrectomy all the patients? enbloc pedicul stapling had made by using the 45mm endovascular staplers. There was not statistically significant difference between the sistolic and diastolic tensions that are measured preoperatively and postoperatively(p>0,005). In physical examination abdominal murmur and new onset congestive heart failure had not found in the patients. Only in one patient the opaque substance is found in the inferior vena cava at the arteriel phase during the triphasic upper abdominal computerized tomography without any symptoms. In the light of all the literature and our results, en bloc stapling of the renal hilum is as safe and effective as individual stapling.