Tıkanma sarılığı oluşturulan ratlarda glutamin ve probiotik kullanımının intestinal bariyer, bakteriyal translokasyon, hepatosit apoptozisi, oksidatif kapasite ve kupffer hücre fonksiyonu üzerindeki etkileri
The effects of using probiotic and glutamine in rats with obstructive jaundice on intestinal barrier, bacterial translocation, hepatocyte apoptosis, oxidative capacity and kupffer cell function
- Tez No: 288571
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Safra yollarındaki tıkanıklık sonucu organizmada bazı patolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Bunlardan biride bakteriyel translokasyondur. Tıkanma sarılığında çeşitli maddelerle bakteriyel translokasyon ve bunun sonuçları araştırılmıştır. Fakat Glutamin ve Probiyotiğin birlikte kullanımı araştırılmamıştır. Bizde buradan yola çıkarak immünonütrisyonla birlikte probiyotik kullanımının tıkanma sarılığında gelişen patolojik süreç üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada 200-250 gr ağırlığında 30 erkek Wistar Albino rat her grupta 6 adet olacak şekilde gruplara ayrıldı. Sham grubunda sadece karın açıldı. Kontrol, Glutamin, Probiyotik, Glutamin+Probiyotik gruplarında ise tıkanma sarılığı oluşturuldu. Örneklerden standart biyokimyasal parametreler dışında GSH, GR, SOD, NOx, bakteriyel translokasyon ve histopatolojik parametreler çalışıldı. Karaciğer fonksiyonunu gösteren standart biyokimyasal değerler açısından gruplar arasında fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Some pathologic changes occur in the organism as a result of biliary tract obstruction. One of these is bacterial translocation. Various substances and the consequences of bacterial translocation in obstructive jaundice were investigated but the combined insult with glutamine and probiotic has not been previously examined. From there, we aimed to investigate the effects of using probiotic with immunonutrition in an experimental model of obstructive jaundice on pathologic proceseses. In this study; thirty male Wistar-Albino rats weighing 200 to 250g were divided into five groups including 6 rats in each group. In sham operated group only laparotomy was done. Obstructive jaundice was developed in control, glutamine, glutamine+probiotic groups. Blood samples were drawn for the measurement of standart biochemical accounts and tissue samples for bacterial translocation, histopathological assessment and measurement of GSH, GR, SOD, NOx.Standard biochemical values showing liver function, there were no statistically differences between the groups.