Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında metformin+insülin glargin ile metformin+sitagliptin tedavilerinin total oksidadif ve antioksidadif durum ile paraoksonaz ve arilesteraz aktivitelerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of metformin+insulin glargine and metformin+sitagliptin treatments on the total oxidative and anti-oxidative status and paraoxonase and arylesterase activities in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 288588
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabetes mellitus'u olan ve sadece metformin tedavisi ile kan şekeri regülasyonu sağlanamayan hastalarda metformin+insülin glargin ile metformin+sitagliptinin 3 aylık tedavi sonrasında total oksidadif ve antioksidadif durum, paraoksonaz (PON1) ve arilesteraz (ARE) aktiviteleri üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Çalışmaya alınan tip 2 diyabetes mellitus'u olan 50 hasta iki gruba randomize edildiler. Birinci gruba günlük Metformin 2000mg oral+İnsülin glargin 0.2 U/kg subkutan 3 ay boyunca verildi. İkinci gruba ise günlük Metformin 2000mg+Sitagliptin 100 mg 3 ay boyunca oral verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of three monthly metformin+insulin glargine and metformin+sitagliptin treatments on total oxidative and anti-oxidative status and paraoxonase and arylesterase activities in patients with type 2 diabetes mellitus who had insufficient glycemic control despite metformin treatment.Methods: A total 50 patients with type 2 diabetes mellitus were categorized randomly. Daily oral metformin 2000 mg+subcutaneous insulin glargine 0.2 unit/kg were administered to the first group and daily metformin 2000 mg+sitagliptin 100 mg orally were administered to the second group during three months.