Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında metformin ve/veya pioglitazon kullanımının oksidatif strese etkileri
Effects of metformin and / or pioglitasone use on oxidative stress in type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 669323
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇENUR TEMİZ GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıkların etyopatogenezinde rol oynayan morbidite ve mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Diyabetes mellitusta ortaya çıkan hiperglisemi ile insülin direnci, nonenzimatik glikasyon, metabolik stres, sorbitol yol aktivitesine bağlı olarak inflamatuar süreç ve oksidatif stres düzeyi artar. Bu oksidatif stresin de diyabete bağlı kardiyovasküler komlikasyonların ilerlemesinde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada Tip 2 Diyabetes Mellitus tanısı ile metformin ve/veya pioglitazon başlanan hastalarda, tedavi sonrası oksidatif stresin nasıl değiştiğini ve bunun metabolik parametreler ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; tek merkezli prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza 15 Haziran 2020 – 15 Kasım 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde 18 – 65 yaş arası erkek ya da kadın, her grupta 30 katılımcı olmak üzere toplam 90 Tip 2 Diyabet hastası dahil edildi. Thiol/Disülfid dengesi spektrofotometrik, İMA düzeyi kalorimetrik yöntemle ve TAS – TOS düzeyi elisa kiti ile ölçüldü. İstatistiksel değerlendirme SPSS 20 (IBM SPSS Inc. Chicago, IL) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamız genelinde %43 kadın %57 erkek hasta olmak üzere erkek popülasyonu daha baskındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus is a disease with high morbidity and mortality, which plays a role in the etiopathogenesis of cardiovascular diseases. With hyperglycemia occurring in diabetes mellitus, inflammatory process and oxidative stress level increase due to sorbitol pathway activity, insulin resistance, nonenzymatic glycation, metabolic stress. This oxidative stress is thought to play an important role in the progression of cardiovascular complications associated with diabetes. Therefore, in this study, we aimed to examine how oxidative stress changes after treatment and its relationship with metabolic parameters in patients who were started on metformin and / or pioglitazone with the diagnosis of Type 2 diabetes mellitus. Materials and Methods: Our research; It was planned as a single center prospective observational study. A total of 90 Type 2 Diabetes patients, including 30 participants in each group, between the ages of 18 and 65 and men or women, were included in our study in the Ankara City Hospital Internal Medicine Clinic between June 15, 2020 and November 15, 2020. Thiol / Disulfide balance was measured spectrophotometrically, IMA level was measured by calorimetric method and TAS - TOS level was measured with ELISA kit. Statistical evaluation was made using SPSS 20 (IBM SPSS Inc. Chicago, IL) program. Results: In our study, the male population was more dominant, with 43% female and 57% male patients.