Yoğun bakım hastalarında propofol, deksmedetomidin, ve midazolam infüzyonlarının sedasyon, oksidan ? antioksidan sistem üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of propofol, dexmedetomidine and midazolam on sedation and oxidative-antioxidant system in critically ill patients
- Tez No: 288594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yoğun bakımda sedasyon ve analjezi, mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Klinik yönden belirgin faydalı etkilerine rağmen sedasyon amacıyla kullanılan ilaçların önemli yan etkilerinin olması, klinisyenler açısından uygun ilaç ve doz tercihini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada yoğun bakımda sık kullanılan sedasyon ajanlarından midazolam, propofol ve deksmedetomidinin sedasyon amacıyla 24 saatlik infüzyonlarının total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ), ve prolidaz değerleri üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amaçlandı.Çalışmaya yoğun bakımda yatmakta olan 75 erişkin hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olgular üç gruba randomize edildi. Grup I'e (n=25, midazolam): 0,02 mg/kg/saat midazolam, Grup II'ye (n = 25, propofol): 1mg/kg/saat propofol, Grup III'e (n=25, deksmedetomidin): 0,2 µg/kg/saat deksmedetomidin infüzyonuna başlandı. İlaç dozları Ramsay sedasyon skoru 3 olacak şekilde ayarlandı. Hastaların bazal 6.,12.,18., ve 24. saatteki hemodinamik parametreleri kaydedilerek kan örnekleri alındı. Prolidaz enzim aktivitesi optimize modifiye Chinard Metodu, TOS ve TAS ise Erel yöntemi (Rel- Assay marka kitler) ile ölçüldü.Gruplar arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Grup içi incelemelerde midazolam grubunda 24. saatte total antioksidan seviye değerleri bazale göre istatistiki olarak azalırken, total oksidan seviye , prolidaz ve oksidatif stres indeksi değerleri istatistiki olarak artmıştır (p0,05).Gruplar arası incelemede midazolam, propofol ve deksmedetomidinin bazal total antioksidan seviye, total oksidan seviye, prolidaz ve oksidatif stres indeksi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Sedation and analgesia in intensive care unit (ICU) frequently used for mechanically ventilated patients. Although agents used for sedation and analgesia have clinically clear benefits, they have also important side effects. Therefore it is a challenge for clinicians to choose proper drug and dosage. This study aimed to compare the impact of midazolam, propofol, dexmedetomidine infusions for 24th hour on total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stres index (OSI) and prolidase levels.75 patient ICU patient who were mechanically ventilated enrolled to the study. Patients randomised to three groups. Group I (n=25, midazolam): 0.02 mg/ kg/h midazolam, Group II (n = 25, propofol): 1mg/kg/h propofol, Group III (n=25, dexmedetomidine): 0.2 µg/ kg/h dexmedetomidine infusions was started. Dosage were arrange to achieve Ramsay sedation score 3. Blood samples were collected in basal, 6.,12.,18., 24. hour, and hemodynamic parameters were also recorded in the same time intervals. Demographic parameters were not significantly diffferent between the groups. TOS and TAS with a full automatic colorometric method (REL® Assay Diagnostics) and prolidase enzyme activity with a photometric Chinard method manually were studied.In midazolam group 24. hour TAS levels were significantly decreased and TOS, prolidase and OSI levels were significantly increased compared to the basal level (p0.05). Basal TAS, TOS, prolidase, OSI levels were not statistically significantly between the different groups (p>0.05). 24.