Laparoskopik kolesistektomilerde remifentanil ve deksmedetomidinin intraoperatif hemodinamik parametreler, cerrahi stres yanıt ve postoperatif tramadol tüketimine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of remifentanil and dexmedetomidine on intraoperative hemodynamic parameters, surgical stress response and postoperative tramadol consumption in laparoscopic cholecystectomies
- Tez No: 491837
- Danışmanlar: UZMAN SEHER SEVİN BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Laparoskopik Kolesistektomilerde Remifentanil ve Deksmedetomidinin İntraoperatif Hemodinamik Parametreler, Cerrahi Stres Yanıt ve Postoperatif Tramadol Tüketimine Etkisinin Karşılaştırılması Amaç: Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında tüm dünyada sıklıkla genel anestezi (volatil anestezik + kısa etkili opioid) uygulanmaktadır. Kısa etkili (yarılanma ömrü yaklaşık 9 dk) opioid olarak en sık tercih edilen remifentanilin postoperatif analjeziye katkı sağlamadığı görülmektedir. Ayrıca opioidlerin özellikle gastrointestinal cerrahide başta olmak üzere birçok olumsuz etkilerinin zaman içinde görülmüş olması anestezistleri non-opioid ajanlara yönlendirmiştir. Bu non-opioid ajanlar içinde uygun dozlarda solunum depresyonu yapmayan yoğun bakımlarda sık kullanılan deksmedetomidin ön sırayı almaktadır. Bu çalışmanın amacı; deksmedetomidin ve remifentanilin intraoperatif hemodinami, cerrahi stres yanıta etkileri ve postoperatif tramadol ihtiyacına olan etkilerini karşılaştırarak, deksmedetomidinin remifentanil için bir alternatif olup olamayacağını gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız randomize, kontrollü ve prospektif olarak planlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra yazılı onamları alınan, ASA I-II, 18–65 yaşları arasında elektif operasyon planlanan 70 olgu yazı-tura randomizasyon yöntemiyle Grup Rem (n=35) ve Grup Dex (n=35) olarak 2 gruba ayrıldı. Ameliyathaneye alınan hastalara standart DII ve V5 derivasyonunda EKG, non-invaziv kan basıncı ve periferik oksijen satürasyonu (sPO2) monitörizasyonu yapıldı. Çalışmamızda tek ve aynı araştırmacı tarafından, uygun ve doğru olarak hazırlanan aynı volümde ve dozda ilaçlar, genel anestezi indüksiyonu öncesi ve 2 mg iv midazolam premedikasyonu sonrasında; grup Dex'e 1 mcg/kg/10 dk deksmedetomidin ve grup Rem'e hasta kilosu÷4 ml/kg/10 dk serum fizyolojik infüze edildi. İnfüzyonlar sonrasında genel anestezi indüksiyonu için Propofol (1-2,5 mg/kg), Fentanil (1-2 mcg/kg) ve Roküronyum (0,6 mg/kg) uygulandı. Anestezi idamesi total intravenöz anestezi (TİVA) ile sağlanarak FiO2:0.40 olacak şekilde oksijen-hava karışımı kullanıldı. Anestezi idamesini için kullanılan TİVA uygulamasında; grup Rem'de propofol (50-200 mcg/kg/dk) ve remifentanil (0,5-20 mcg/kg/dk), Grup Dex'de ise propofol (50-200 mcg/kg/dk) ve deksmedetomidin (0,5 mcg/kg/saat) kullanıldı. Her iki gruptaki hastaların intraoperatif SKB, DKB, OAB, KTA, sPO2, PetCO2 değerlerleri 5 dakikada bir ölçülerek kayıt edildi. Hastalarda oluşan cerrahi stres yanıtı değerlendirebilmek için preop sabah 06:00'da, pnömoperiton 10. dakikasında ve postop 24. saatte glukoz, insülin, kortizol ve C-reaktif protein (CRP) çalışıldı. KTA >120/dk olduğunda Esmolol 10 mg iv ve KTA
Özet (Çeviri)
Comparison of Intraoperative Hemodynamic Parameters, Surgical Stress Response and Postoperative Tramadol Consumption of Remifentanil and Dexmedetomidine in Laparoscopic Cholecystectomy Aim: General anesthesia (volatile anesthetic + short-acting opioid) is frequently applied in laparoscopic cholecystectomy operations all over the world. The short-acting (half-life time about 9 min) opioid is the most commonly used remifentanil, which appears to have failed to provide postoperative analgesic supplementation. In addition, many negative effects of opioids, especially in gastrointestinal surgery, have been seen over time, leading to anesthetists to non-opioid agents. Among these non-opioid agents, dexmedetomidine is commonly used in intensive care units that do not have respiratory depression at appropriate doses. The purpose of this study is; observing that dexmedetomidine can be an alternative for remifentanil by comparing the effects of dexmedetomidine and remifentanil on intraoperative hemodynamics, surgical stress response and postoperative tramadol needs. Materials and Methods: Our study was randomized, controlled and prospectively planned. ASA I-II, 70 patients who underwent elective operation between the ages of 18-65 who were given their written approval after the approval of the ethics committee were divided into 2 groups as Group Rem (n = 35) and Group Dex (n = 35). ECG (standard DII and V5 lead), non-invasive blood pressure and peripheral oxygen saturation (sPO2) monitoring were performed in the patient's at operating room. In our study, drugs of the same volume and dose prepared by one and the same investigator appropriately and correctly, before general anesthesia induction and after 2 mg iv midazolam premedication; Group Dex was infused with 1 mcg / kg / 10 min dexmedetomidine and group Rem was administered saline patient weight÷ 4 ml / kg / 10 min saline. Propofol (1-2.5 mg / kg), fentanyl (1-2 mcg / kg) and rocuronium (0.6 mg / kg) were administered for induction of general anesthesia after infusions. Anesthesia administration was achieved by total intravenous anesthesia (TIVA), using oxygen-air mixture of FiO2: 0.40. In TİVA application used for anesthesia administration; (50-200 mcg/kg/min) and remifentanil (0.5-20 mcg/kg/min) in group Rem, propofol (50-200 mcg/kg/min) and dexmedetomidine (0,5 mcg/kg/h) was used. Intraoperative SKB, DBP, OAB, KTA, sPO2, and PetCO2 values of patients in both groups were recorded every 5 minutes. Blood glucose, insulin, cortisol, and C-reactive protein (CRP) were studied preop morning at 6:00, 10 minutes in the pneumoperitoneum, and 24 hours postop in order to evaluate the surgical stress response in the patients. It was decided Esmolol 10 mg iv when KTA> 120 / min and Atropine 0.5 mg iv when KTA