Yoğun bakımda sedatif ajan kullanılan hastalardaki QT intervalinin değerlendirilmesi
Assesment of QT intervals of patients that used sedative agents in icu
  1. Tez No: 427017
  2. Yazar: ONUR AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın amacı, yoğun bakımda sedatif ajan kullanılan hastalardaki kullanılan sedatif ajanların QT intervali üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma etik kurul ve hasta yakınlarının onayı alındıktan sonra, solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım ünitesine alınmış, mekanik ventilatöre bağlı yaşları 30-90 arası bireylerden çalışmaya toplam 90 hasta alındı. Çalışmaya sadece sedasyon gereksinimi olan hastalar dahil edildi. Antikolinerjik, antiaritmik, vazopressör, vazodilatatör ve hipotansif ilaç kullanılan, elekrolit dengesizliği olan, hemodinamisi stabil olmayan hastalar ile edinsel ya da konjenital uzun QT sendromu olan hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Ayrıca çalışma için onamı alınamamış ya da yakınları tarafından izin verilmeyen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışma kapsamına alınmış olsa bile çalışma sırasında bilinç değişikliği olan, hemodinamik insitabilitesi olan ve endotrakeal tüp değişim gereksinimi olan hastalar ile antikolinerjik, antiaritmik, vazopressör ve vazodilatatör ilaç kullanılması gerekenler çalışmadan çıkarıldı. Solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım ünitesine alınan hastalar solunumsal ve kardiyak monitorizasyonları sağlandıktan sonra 12 derivasyon EKG'leri çekildi, eşzamanlı olarak sistolik kan basıncı(SKB), diyastolik kan basıncı(DKB), ortalama kan basıncı(OKB), kalp atım hızı(KAH), ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) değerleri kaydedildi. Bu değerler baz olarak alındı. Hastalara sedasyon (midazolam, propofol veya deksmedetomidin) başlandıktan 1 ve 12 saat sonra tekrar 12 derivasyon EKG'leri çekildi ve yine eş zamanlı SKB, DKB, OKB, KAH ve SpO2 değerleri kaydedildi. EKG kayıtları 1 mV yüksekliğinde ve 25 mm/s hızında gerçekleştirildi. EKG kayıtlarındaki tüm derivasyonlar arasından en uzun QT mesafesi grupları bilmeyen 2 anestezist tarafından ölçülerek ve aynı derivasyondaki RR mesafesi ölçülerek QTc (düzeltilmiş QT) mesafesi Bazzet formülüyle hesaplandı.(QTc=QT intervali / √ RR intervali) Hesaplanan QT ve QTc değerleri kaydedildi. Gruplar arasında yaş, glaskow koma skalası ve cinsiyet açısından fark yoktu (p>0,05). Sedasyon tipinin kalp atım hızı, ortalama arteriyal basınç ve SPO2 etkisi incelendiğinde 0. ve 1. saatte değişik sedatif ajanlar arasında KAH, OAB, SPO2 yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı(p>0.05). Kalp atım hızları 12. saatte değerlendirildiği zaman Deksmedetomidin grubundaki kalp atım hızının hem Midazolam hem de Propofol grubundaki kalp atım hızlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu saptandı(p0.05). QT mesafesi için; hem 1. hem de 12.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the effects of sedative drugs which are used on intensive care unit (ICU) patients on QT interval.After ethics committee and patient's relative's approval, 90 patients who are age of 30-90 hospitalized at ICU due to respiratory insufficiency and connected to mechanic ventilator. Only patients that have sedative requirement were included in this research. Patients that have instabil hemodynamia, acquired or congenital long QT syndrome, electrolyte imbalance and patients that have anticholinergic, antiarythmic, vasopressor, vasodilatator and hypotensive drug treatments were not included in the research. Also, patients that haven't the relative's approval were not included in the research. Patients that have conscious changes, hemodynamic instability, endotracheal tube changing requirement, anticholinergic, antiarythmic, vasopressor and vasodilatator drug requirement during the research were removed from the research. After the respiratory and cardiac monitorizations were enabled on patient with respiratory insufficiency in ICU, 12 derivations ECG's were recorded, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure(DBP), mean arterial blood pressure(MABP), heart rate(HR) and peripheric oxygen saturation (SpO2) values were recorded simultaneously. These values were used as base. At 1st and 12th hours of sedation (midazolam, propofol or deksmedetomidin), 12 derivations ECG's were recorded and again, SBP, DBP, MABP, HR and SpO2 values were recorded. ECG's were recorded at the speed of 25mm/s and at the height of 1 mV. Among the derivations in ECG recordings, the longest QT interval was measured by 2 anesthesiologists who don't know the groups and by measuring the RR interval on the same derivation, QTc (corrected QT) interval was measured with Bazzet formula .(QTc=QT intervali / √ RR interval)..Measured QT and QTc values were recorded. Among the groups, there was no difference in terms of age, Glasgow Coma Scale and sex. (p>0,05). When the effect of sedation type on HR, MABP and SpO2 was investigated, there was no significant difference in terms of HR, MABP, SpO2 at 0th and 1st hours among different sedative drugs (p>0,05). When HR's at 12th hour were evaluated, HR at deksmedetomidin group was lower than both midazolam and propofol groups' HR and this was statistically significant (p0,05).