β- talasemi majorlu çocuklarda E vitamini ve N-asetilsisitein'in oksidan-antioksidan sistem ve DNA hasarı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of N-acetylcystein and vitamin E supplementation on oxidative status and DNA damage in children with ß-thalassemia major
  1. Tez No: 288603
  2. Yazar: ZEYNEP CANAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ß-talasemi majorda eritrosit hemolizinin etyopatogenezinde oksidatif stres çok önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda antioksidan kullanımı ile hastalardaki oksidatif dengenin ve DNA hasarının nasıl değiştiğini ve sonuçta kan transfüzyonu miktarında değişiklik olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. Çalışma Nisan ile Temmuz 2010 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya ß-talasemi major tanısı ile takip edilmekte olan 75 hasta çocuk ile 25 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların 25'ine E vitamini kapsül (Evicap®,10 IU/kg/gün), 25'ine N-Asetilsistein (Oxxa süspansiyon®, 10 mg/kg/gün) ağızdan tek dozda verildi. 25 hastaya herhangi bir ilaç verilmedi. Antioksidan verilen hastalardan tedavi öncesi, tedavinin 1. ve 3. ayında, kan transfüzyonundan 2 hafta geçtikten sonra, toplam oksidan seviye (TOS), toplam antioksidan kapasite (TAK), oksidatif stres indeksi (OSİ) değerleri, hemoglobin düzeyleri ve DNA hasarı çalışıldı. Tedavi öncesindeki 3 ayda ve tedavi süresince aldıkları transfüzyon miktarları ünite olarak hesaplandı. Tedavi öncesinde talasemili hastaların TOS, OSİ değerleri ve DNA hasarı sağlıklı kontrol grubundan yüksek, TAK değerleri ise düşük bulundu. E vitamini grubunda 1 ve 3. ay TOS, OSİ değerleri tedavi öncesine göre anlamlı şekilde azaldı (sırasıyla p0,05). Hemoglobin düzeyi 3.
Özet (Çeviri)
Oxidative stres is an important mechanism in the progression of ß- thalassemia major. In this study we investigated the antioxidant role of vitamin E and N-Acetylcystein (NAC) on total oxidant status and DNA damage and determine to whether there is any effects on requirement of blood trasfusion in children with ß-thalassemia major. 75 children with ß-thalassemia major and 25 healthy children as a control group were enrolled in this study. 25 children received vitamin E, 25 children received NAC supplementation and the other 25 children don?t received any antioxidant. Total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAC), oxidative stress index (OSI), hemglobin levels and DNA damage were analysed from antioxidant treatment group before the initiation of treatment, first and third months of treatment, from untreated group beginning of the study and third months of study. Frequencies of blood transfusions was calculated as a unit during the 3 months of before the treatment and during the antioxidant therapy. Before treatment TOS, OSI levels and DNA damage were sinificantly higher, TAC levels were significantly lower in the thalassemic children than they were in the healthy controls.