Yoğun bakımda mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda oksidatif stres parametreleri ile prolidaz enzim düzeyi değişiminin araştırılması
Investigation of oxidative stress parameters and prolidase enzyme activity changes in mechanically ventilated intensive care patients
  1. Tez No: 288607
  2. Yazar: ERDOĞAN DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BAYSAL, YRD. DOÇ. DR. ŞABAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mekanik ventilasyon (MV) tedavisi, akciğerlerin o anki durumu ve ventilatördeki kalış süresi ile korele olarak akciğerlerde oksidatif stresi artırabilir. Ortaya çıkan oksidatif stres, akciğerlerde ekstraselüler matriksin önemli komponenti olan kollajeni etkileyerek kollajen hasarına neden olabilir. Bu çalışmada, MV uygulanan hastalarda, serum ve bronkoalveolar lavaj (BAL)`da total oksidatif ve antioksidatif durumu tesbit ederek, oksidatif hasarın MV'ye bağlı olarak akciğer dokusunda bir kollajen hasarı yapıp yapmadığı, akciğerlerde bir kollajen hasarı varsa bunun biyokimyasal göstergelerinden biri olan prolidaz enzim düzeyini nasıl etkilediği araştırıldı.Çalışmaya yoğun bakımda yatmakta olup 30 ? 70 yaş arası primer akciğer patolojisi düşünülmeyen, serebrovasküler olay - iskemi (SVO ? İ) ve serebrovasküler olay - kanama (SVO ? K)'ya bağlı solunum yetmezliği tanısı alıp MV tedavisi gören 26 erişkin hasta dahil edildi. Hastalardan 1- 3- 5- 7. günlerde alınan kan ve BAL örneklerinde, oksidatif stres seviyelerinin belirlenmesi için total oksidan seviye (TOS), antioksidan kapasitenin belirlenmesi için total antioksidan seviye (TAS) tam otomatik kolorimetrik yöntemle sonuç veren REL® Assay ticari kitleriyle ve prolidaz enzim aktivitesi fotometrik bir metod olan Modifiye Chinard Yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Mechanical ventilation may increase oxidative stress of the lung as correlated with the lung?s present state and mechanical ventilated period. The occured oxidative stress may cause collagen damage, that protein is a significant constituent of extracellulary matrix in the lung. In this study, we aimed to show total oxidative and anti-oxidative status, and prolidase enzyme activity which represents the alterations of collagen metabolism caused by the oxidative stress in blood and bronchoalveolar lavage (BAL) of mechanically ventilated intensive care patients.26 adult patient with (mean age 64,3 ± 14,1) respiratory failure who was followed in intensive care unit with the diagnosis of cerebrovascular event- ischemia, cerebrovascular- event hemorrhage without primary lung pathology were included in the study. Total oksidative status (TOS) and total antioksidative status (TAS) with a full automatic colorometric method (REL® Assay Diagnostics) and prolidase enzyme activity with a photometric Chinard method manually were studied in blood and bronchoalveolar lavage samples taking in 1.- 3. 5.- 7. days of intensive care.