Erken doğum tanısı alan gebelere verilen bakımın gebelerin öz bakım gücüne etkisi
The influence of care received by pregnant women having premature birth diagnosis on pregnant women?s self-care ability
- Tez No: 288637
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, erken doğum tanısı alan gebelere verilen bakımın gebelerin öz bakım gücüne etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada, kontrol gruplu ön-test-son test yarı deneme modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde yatan erken doğum tanısı almış gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi yukarıda belirtilen evrenden rastlantısal örneklem yöntemiyle seçilen 40 deney, 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 80 gebeden oluşmuştur. Çalışmaya ilk olarak deney grubu gebeler ile başlanmış ve kontrol grubu ile devam edilmiştir.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Riskli Gebe İzlem Formu? ve ?Öz-Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) ? kullanılmıştır.Deney grubunun verileri gebelerin, kadın doğum kliniğinde ilk yattığı zaman, taburcu olurken ve taburcu olduktan bir ay sonra ev ziyareti yapılarak toplanmıştır. Mevcut tanılar ile oluşabilecek yeni tanılar ?Riskli Gebe İzlem Formu? ile değerlendirilmiştir. Mevcut tanılar ile ortaya çıkan yeni tanılara yönelik olarak hemşirelik bakımı verilmiştir. Giderilemeyen tanılar için gerekli girişimler sürdürülmüş ve bir sonraki ziyarette değerlendirilmiştir. Ev ziyareti yapıldıktan sonra gerekli veriler toplanıp bakım sonuçları değerlendirilmiştir.Kontrol grubundaki gebelerin verileri; kadın doğum kliniğinde ilk yattığı zaman, taburcu olurken ve taburcu olduktan bir ay sonra ev ziyareti yapılarak toplanmıştır. Kontrol grubundaki gebelere hastanede verilen rutin bakımın dışında herhangi bir girişimde bulunulmamıştır.Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi ve McNemar testi kullanılmıştır.Görüşmeler süresince deney grubundaki gebelere toplam 34 hemşirelik tanısı konulmuştur. Bunlardan 28 tanesi verilen bakımla giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has been performed in order to determine the influence of care which is received by pregnant women who have premature birth diagnosis on pregnant women?s self-care ability. In the study, control group with pre-test ? post-test semi-experimental model has been used.Population of the study comprises the pregnant women who have received premature birth diagnoses and stay at Atatürk University, Aziziye Research Hospital, Clinic of Obstetrics and Gynecology. Sample of the study consists of randomly selected 80 pregnant women 40 of whom are in control group and 40 of whom are in experimental group. The study firstly began to be carried out by the pregnant women in the experimental group and preceded by the pregnant women in the control group.?Personal Information Form?, ?Risky Pregnant Monitoring / Follow-Up Form?, and ?Self-Care Ability Scale? which were developed by the researcher have been performed in data collection procedure of the study. The data of the experimental group were collected initially when the pregnant women in the experimental group firstly started staying at the Clinic of Obstetrics and Gynecology, secondly when they were discharged from the hospital, and finally by visiting them one month after they were discharged from the hospital.Nursing care aiming at new diagnoses occurring with present diagnoses has been given. The required enterprises for unresolved diagnoses have been maintained and evaluated in the following visits. After visiting the patients, the required data were collected and evaluated for care results.The data of the control group were collected initially when the pregnant women in the control group firstly started staying at the Clinic of Obstetrics and Gynecology, secondly when they were discharged from the hospital, and finally by visiting them one month after they were discharged from the hospital. No attempt has been performed for the pregnant women in the control group except the routine care given to them by the hospital.In the analysis of the data, percentage average, arithmetic average, standard deviation, t-test in independent groups, t-test and McNemar test in dependant groups have been performed.During the interviews, totally 34 nursing diagnoses have been determined for the pregnant women in the experimental group. Twenty eight of those diagnoses have been removed by means of care.