Erken başlangıçlı fetal gelişim kısıtlılığı olgularında etiyolojik faktörleri ve perinatal sonuçları
Etiological factors and perinatal outcomes of pregnants diagnosed with EARLY onset intrauterin growth restriction in the last 5 years in a tertiary center
- Tez No: 790129
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Tersiyer bir merkezde son 5 yıl içerisinde erken başlangıçlı intrauterin büyüme kısıtlılığı tanısını alan gebelerde, etiyolojik faktörleri ve perinatal sonuçları araştırmaktır. Gereç Ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif çalışma olarak planlanmıştır. Sunulan araştırmaya, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2017 yılından sonra başvuran, DELPHİ kriterlerine göre erken başlangıçlı intrauterin büyüme kısıtlılığı tanısı alan 155 hasta dahil edilmiştir. 32 haftanın üzerinde İUBK tanısı alan gebeler, çoğul gebelikler çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmamızda erken başlangıçlı İUBK olan hastalarda demografik veriler, etiyolojik faktörler incelenmiştir. Fetal anomali, doğum haftası, umblikal arter parametreleri, betametazon uygulanması, MgSO4 uygulanması durumuna göre perinatal sonuçlar araştırılmıştır. Kolmogorov-Smirnov Uyum İyiliği Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Ki-Kare Testi, Fisher'in Kesin Testi kullanılmıştır. Analizler IBM SPSS versiyon 26.0 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 29,37±5,64 yıl, BMI ortalaması 27,36±5,33 kg/m2) olarak izlenmiştir. Etiyolojik faktörlerden %14,8'inde fetal anomali(11'inde multiple fetal anomali 11'inde kardiak anomali ve 2'sinde SSS anomalisi), %1,0'inde TORCH, %1,9'unde metabolizma hastalığı, %31,0'inde PE, %6,5'inde DM, %21,9'unda maternal hastalık(Kronik hipertansiyon, Tip2 DM, hipotiroidi, haşimato, hipertiroidi, astım, aort yetmezliği, bronşiektazi, thalasemi) %8,9'inde AFAS pozitifliği, %32,6'sında bir plasental patoloji, %7,7'sinde dekolman plasenta, %36,1'inde oligohidramnios saptanmıştır. Hastaların 16'sı (%10,3) termine edilmiş, 22'sinde (%14,2) MDF, 117'sinde(%75,5) canlı doğum gerçekleşmiştir. Hastalardan terminasyonlar dışlandığında doğum zamanı 221,28±33,10 gün, tanı zamanı 189,14±24,66 gün olarak saptanmıştır. %90,6'sında yoğun bakım ihtiyacı, %90,6'sında RDS, %48,7'sinde sarılık, %39,1'inde sepsis, %14,8'inde İVK, %10,4'ünde ise NEK, %25,2'sinde neonatal eksitus meydana gelmiştir. Umblikal arterde direnç artışı oranı %58,3, akım kaybı oranı %37,4, revers akım oranı %4,3 olarak bulunmuştur. Ductus venozusta A dalgası %92,4 normal, %4,5 direnç artışı ve %1,3 revers akım izlenmiştir. Elektif terminasyon ve fetal anomalisi olan hastalar dışlandığında kalan 122 hasta doğum haftasına göre karşılaştırılmıştır. ≤32W doğum yapan 67 hastada yoğun bakım yatış süresi, yoğun bakım ihtiyacı, RDS, sepsis, İVK, NEK ve neonatal eksitus oranlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır (p0.005). Sonuçlar: Gerçekleştirilen tez çalışmasında fetal anomalinin, gebelik yaşının ve doğum ağırlığının, fetal kardiyovasküler parametrelerin, intrauterin uygulanan tedavi yöntemlerinin etkisi ölçülmüştür. Fetal anomalisi olan erken başlangıçlı İUBK tanısı alan hastaların yoğun bakıma yatış süresi, neonatal exitus oranı daha yüksek saptanmıştır (p0.05). İzole erken başlangıçlı İUBK olan hastalarda antenatal betametazon tedavisinin faydası izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of presented study was established on to investigate etiological factors and perinatal outcomes among pregnant women diagnosed with early-onset intrauterine growth restriction in the last 5 years in a tertiary center. Material And Method: The research in this thesis was planned retrospectively. The present study comprised 155 patients who applied to Zeynep Kamil Obstetrics and Pediatrics Training and Research Hospital and were diagnosed with early-onset intrauterine growth restriction according to DELPHI criteria since 2017 to date. Pregnant women diagnosed with IUGR over 32 weeks and multiple pregnancies were not included in this study. In the current study, demographic data and etiological factors were examined in patients with early-onset IUGR. Perinatal outcomes were investigated based on fetal anomaly, birth week, umbilical artery parameters, betamethasone administration, MgSO4 administration. Kolmogorov-Smirnov Goodness of Fit Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Chi-Square Test, Fisher's Exact Test were used. Analyzes were performed by using IBM SPSS version 26.0 program. Results: The mean age was 29.37±5.64 years, and the mean BMI was 27.36±5.33 kg/m2) in the patients. Of the etiological factors, fetal anomaly in 14.8%, TORCH in 1.0%, metabolic disease in 1.3%, PE in 31.0%, DM in 6.5%, maternal disease in 21.9%, AFAS positivity in 8.9%, a placental pathology in 32.6%, abruption in 7.7%, and oligohydramnios in 36.1% were found. 16 of the patients (10.3%) were terminated, 22 (14.2%) of them resulted in MDF and 117 (75.5%) gave live birth. When the terminations were excluded in the patients, the delivery time was found to be 221.28±33.10 days, and the diagnosis time was 189.14±24.66 days. Needed intensive care in 90.6%, RDS in 90.6%, 48.7% jaundice, sepsis in 39.1%, IVK in 14.8%, NEC in 10.4%, and neonatal death in 25.2% were determined. In the umbilical artery, the rate of increase in resistance in 58.3%, the rate of loss in the flow in 37.4%, and the reverse rate of flow in 4.3% were found. Ductus venosus A wave normal in 92.4%, resistance increase in 4.5%, and reverse flow in 1.3% were observed. Excluding elective termination and fetal anomalies, the remaining 122 patients were compared based on the delivery week. In 67 patients with a gestational age of ≤32W, hospitalization in the intensive care unit, need for intensive care, RDS, sepsis, IVH, NEC and neonatal death rates were found to be statistically significantly higher (p1500 g were found to be statistically significantly lower (p0.005). Conclusions: In the presented thesis study, the effects of fetal anomaly, gestational age, birth weight, fetal cardiovascular parameters, and intrauterine treatment methods were evaluated. The duration of hospitalization in the intensive care unit and neonatal exitus rate were determined higher in patients diagnosed with early-onset IUGR having fetal anomaly (p0.05). The benefit of antenatal betamethasone treatment in patients with isolated early-onset IUGR has not been observed.