Bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) ve Kaya kekliği (Alectoris graeca)' nin Plexus lumbosacralis'i üzerinde karşılaştırmalı, makroskobik ve subgros çalışmalar
Comparative, macroscopic and subgros studies on the Plexus lumbosacrales of Japanesse quail (Coturnix coturnix japonica) and Rock partridge (Alectoris graeca)
  1. Tez No: 288639
  2. Yazar: MEHMET CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma, Japon bıldırcını ile Kaya kekliğinde plexus lumbosacralis'in oluşumu, dallanması ve her iki türdeki farklılıkların araştırılması amacıyla yapıldı.Araştırmada materyal olarak Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Bölümü'nden temin edilen 40 adet Japon bıldırcını (20 adet erkek, 20 adet dişi) ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Ünitesi'nden tedarik edilen 40 adet Kaya kekliği (20 adet erkek, 20 adet dişi) kullanıldı.Hayvanlara premedikasyon amacıyla 5-10 mgr/kg xylazine ve aneztezi için 20-40 mgr/kg dozunda intramusculer yolla ketalar enjekte edildi. Hayvanların anesteziye alınmasını takiben, vücut boşluğu açığa çıkarıldı. Materyallerin kanı boşaltıldıktan sonra formaldehit ile tespit edildi. Her iki türde de plexus lumbosacralis'i oluşturan sinirler diseke edildi ve fotoğrafları çekildi.Japon bıldırcınında plexus lumbosacralis'in yedi, Kaya kekliğinde ise sekiz adet synsacral spinal sinirin ramus ventralis'i tarafından oluşturulduğu belirlendi. İncelenen her iki türde de plexus lumbalis'ten, n. ilioinguinalis, n. cutaneus femoris, n. femoralis, n. coxalis cranialis, n. saphenus ve n. obturatorius'un çıktığı saptandı. Truncus cranialis'ten, n. coxalis caudalis, n. peroneus; truncus medianus'tan, n. tibialis ve truncus caudalis'ten ise n. cutaneus femoris caudalis ile rami musculares'in orijin aldığı tespit edildi. Plexus sacralis'in ilk kolu olan n. furcalis'in plexus lumbalis'in son kolu ile bağlantılı olduğu görüldü. Plexus lumbalis'in her iki türde de üç adet, plexus sacralis'in ise Japon bıldırcınında dört, Kaya kekliğinde ise beş adet synsacral spinal sinirin ventral dalı tarafından meydana geldiği saptandı.Sonuç olarak, plexus lumbosacralis'i şekillendiren spinal sinirlerin ramus ventralis'lerinin sayısı, kalınlığı, seyirleri; plexus'un oluşumu ve dallara ayrılmasında türler arasında farklılıkların olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the origin, distribution of plexus lumbosacrales and to see the differences between Japanesse quail (Coturnix coturnix japonica) and Rock partridge (Alectoris graeca).Fourty quails which were grown in the Department of Animal Science of the Faculty of Veterinary Medicine, Atatürk University and fourty partridges grown in Research and Practice Farm of Selçuk University and, in different sex, were used in this study.Ketamine HCl are injected through intramuscular in the dosage of 20-40 mgr/kg for anaesthesia and 5-10 mgr/kg xylazine for premedication to animals. Following the anaesthesing of the animals, cavity of the body were opened. Animals were fixed with 10% formaldehyde after draining of their blood. The nerves constituting plexus lumbosacrales in each species were dissected and were taken photos.It was found out that the plexus lumbosacrales were formed by seven in Japanesse quail and eight rami ventrales of synsacral spinal nerves in Rock Partridges. It was determined that plexus lumbales had given in n. ilioinguinalis, n. cutaneus femoris, n. femoralis, n. coxalis cranialis, n. saphenus and n. obturatorius, truncus cranialis; n. coxalis caudalis, n. peroneus, truncus medianus; n. tibialis and truncus caudalis had given in rami musculares and n. cutaneus femoris caudalis. It was observed that the last branch of lumbar plexus was connected with the first branch of plexus sacralis also known as n. furcalis.Plexus lumbales were composed of three in Japanesse quails and Rock partridges rami ventrales of synsacral spinal nerves. On the other hand, plexus sacrales was made up of four in Japanesse quail and five in Rock partridges rami ventrales of synsacral spinal nerves.Finally, it was determined that there were significant differences in the number, thickness, distribution of the spinal nerves constituting the plexus lumbosacralis, the formation of plexus and in the separation of branches between both species.