İnfrared termal kameranın ekstremite hastalıkları tanısında kullanılabilirliği: Yarış atlarında karşılaştırmalı araştırma
Availabilty of infrared thermal camera in the diagnosis of extremity diseases: Comparative research in race horses
- Tez No: 288641
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, termografik muayene sonrasında şüpheli görülen ortopedik bölgelerdeki lezyonların klinik, radyografik ve ultrasonografik muayenelerle kesin tanısı konulduktan sonra elde edilen bulguların karşılaştırılması ve sağlıklı atların farklı bölgelerinden alınan sıcaklık değerleri ile termografik muayene için referans verilerin oluşturulması amaçlandı. Çalışmada; farklı ırk (54 Arap, 16 İngiliz), don (21 kır, 35 al, 14 doru) ve kullanım amacına (64 spor atı, 6 aygır) sahip, 25 sağlıklı ve 45 ortopedik lezyonlu olmak üzere toplam 70 at kullanıldı. Sağlıklı ve ortopedik lezyonlu atlar ırklarına, donuna ve kullanım amaçlarına göre alt gruplara ayrıldıktan sonra, ekstremite bölgelerinden (karpus ve tarsus distalinden) ve kornealarından alınan sıcaklık değerleri student- t testine göre değerlendirildi. Spor atlarının metakarpus, yumuşak ökçelerin ortası, sesamoid kemikler ve korium koronarium sıcaklıkları, aygırlardan 1-2oC daha yüksekti. Karpal ekzostozlu atların karpal eklem dorsalinden alınan ortalama sıcaklık değerleri (27,24±1,60), sağlıklı atlardan (25,88±0,19) yüksekti.
Özet (Çeviri)
In this research, after the accurate diagnosis of suspicious lesions in orthopedic regions which carried out with clinical, radiographic and ultrasonographic findings afterwards the thermographic examination, presenting of obtained findings and temperature values of healthy horses with different orthopedic regions were aimed to establish the reference data. In this study; horses with different breed (25 Arabian, 16 English), coat color (21 grey, 35 chestnut, 14 bay) and using field (64 sport horse, 6 stallion), totally 70 horses (25 healthy 45 horses with orthopedic lesions) were used. After healthy and horses with orthopedic problem had divided into subgroups according to breed, coat color and using field, extremity regions (distal of carpus and tarsus) and corneal temperature values evaluated for t-student test. Sporting horses had about 1-2oC higher coronary corium, heel bulb, metacarpal, sesamoid bone temperatures than stallions. Mean temperature values of horses with carpal exostoses which taken from dorsal carpus (27,24±1,60) were higher than healthy horses (25,88±0,19).