Simulation modeling for emergency bed requirement planning
- Tez No: 28865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hastaneler, Industrial and Industrial Engineering, Hospitals
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
VI ÖZET İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Cerrahi Ana Bilim Dalı, İstanbul'un belli başlı acil merkezlerinden biridir. Kentin nüfus yoğunluğunun yanı sıra, acil servis gereksinimi de fazla olan bir bölümüne hizmet veren Acil Cerrahi Bölümü, gerek İstanbul içinden gerek yakın illerden sevk edilen pek çok vakayı da kabul eder. Bir tıp fakültesi hastanesi olması dolayısıyla yoğun talep alan hastanenin Acil Cerrahi Bölümü de kaynak darboğazı içinde çalışmaktadır. Sistem benzetimi yöntemiyle kapasite planlamasına yönelik bu çalışma, Acil Cerrahi Bölümü içinde yer alan birimler arasındaki etkileşimleri inceler; böylelikle tasarlanan kapasite değişikliklerinin sistem performansı üzerindeki olası etkilerini ölçümlemeyi amaçlar. Bu çalışmada sistem performansı, gelen hastaların ilk muayene süresindeki gecikmeler, yataklar önünde oluşan kuyruklarda bekleme süreleri ve sistemde geçirilen ortalama süre cinsinden değerlendirilmiştir. Hazırlanan benzetim modeli, küçük değişikliklerle farklı kapasite dağılımlarına uyarlanarak, seçeneklerin değerlendirilmesi için ortam sağlar. Bu model, Acil Cerrahi Bölümü' nde yapılması planlanan kapasite değişikliklerini incelemekte kullanılmıştır/Tasarlanan dağılımın etkilerini model üzerinde.görerek, daha olumlu bir dağılıma varmayı amaçlayan model, bölüm yöneticilerine bir karar destek aracı olma işlevini de görmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Surgical Emergency Department atJstanbul University School of Medicine is a major center providing emergency medical service to a densely-populated area in Istanbul, as well as receiving transfers from other medical centers. Being part of a medical school hospital, the department faces considerable demand, and operates with strained resources of bed and personnel. The bed requirement planning through system simulation analyzes the interactions among units within the Surgical Emergency Department, and evaluates the possible consequences of suggested bed capacities on system performance. Here, improvement in system performance is defined as reducing delays in receiving the patients, and facilitating smooth operation in the department. The simulation model provides a means of analysis which is easily adapted to various schemes with a few minor changes. The model is used to evaluate the performance of a proposed capacity reallocation. With the pro's and con's deduced from model performance, better schemes are sought, and the model is made available to the decision makers to test the consequences of their possible routes of action.