Character recognition using implicit polynomials
- Tez No: 28866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL ERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
KISA ÖZET ÖRTÜK POLİNOMLAR KULLANARAK KARAKTER TANIMA Bu çalışmanın amacı örtük polinomların karakter tanımada kullanılmasıdır. Değişik dereceler için sınırlı ve sınırsız polinom belirleme yöntemleri araştırılmış ve genel birininci derece sınırsız polinom belirleme programı ile dördüncü derece sınırlı polinom belirleme programlan geliştirilmiştir. Bunlara ek olarak, kaydırılmış veya dönmüş karakterlerin tanınması için geometrik değişmezler aranmıştır. Polinom katsayılarının ve değişmezlerinin karşılaştırılmasına dayanan bilinen dört yönteme ilaveten karelerin toplamına dayanan yeni bir yöntem oluşturulmuştur. Bu yeni yöntem daha basit ve daha hızlıdır. Ayrıca, sadece katsayılara değil geometrik verilere de dayandığı için daha iyi sonuçlar vermektedir. Geliştirilen programlar el yazısı ve yazıcı karakterleri üzerinde denenmiş, deney sonuçları ile bulgular listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: CHARACTER RECOGNITION USING IMPLICIT POLYNOMIALS The aim of this work is to use implicit polynomials for character recognition. We searched for bounded and unbounded fitting algorithms for different degrees and built up a general nth degree unbounded fitting program and a fourth degree bounded fitting program. In addition, geometric invariants are searched for the recognition of rotated or transformed characters. In addition to known four recognition methods, a new recognition algorithm based on sum of squares is constructed. It is new, simple, fast and better since it uses geometry information not the coefficients. Developed programs are tested for hand-written and printed characters, and the results and findings are listed. IV