Tekstil işçilerinde kronik omuz ağrısına skapular kassal enduransın etkisi
The effect of scapular muscle endurance on chronic shoulder pain in textile workers
- Tez No: 288663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı tekstil işçilerinde kronik omuz ağrısına skapular kassal enduransın etkisini araştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya tekstil fabrikasında çalışan yaş ortalaması 30.03±9.28 yıl olan 61'i erkek, 30'u kadın toplam 91 tekstil işçisi dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, eğitim düzeyleri, hizmet yılı, sigara alışkanlıkları ve boş zaman aktiviteleri değerlendirildi. Çalışmanın başında tüm olgulara Nordic Muskuloskeletal Anketi uygulandı, anket sonuçlarına göre olgular kronik omuz ağrısı olanlar (n=43) ve olmayanlar (n=48) olarak iki gruba ayrıldı. Olgulara serratus anterior ve trapez kaslarının değerlendirildiği Skapular Kassal Endurans Testi yapıldı. Grupların sayımla elde edilen verilerinde yüzdeler hesaplandı, ölçümle elde edilen verilerin analizinde t Testi kullanıldı.Bulgular: Omuz ağrısı olan grup ile olmayan grup arasında demografik özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu ve gruplar homojendi (p>0.05). Grupların sigara tüketimi ve hizmet yılları ortalaması benzerdi (p>0.05) ve her iki grupta da ilkokul mezunu sayısı fazla idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of scapular muscle endurance on chronic shoulder pain in textile workers.Methods: Totally 91 textile workers, 61 male and 30 female, whose mean age was 30.03±9.28 years and who are working in a textile factory were included in this study. Demographic characteristics, education levels, years of employment, smoking behavior and leisure time activities of the cases were assessed. At baseline Nordic Musculoskeletal Questionnaire was applied to all cases and according to results cases were divided into two groups who have chronic shoulder pain (n=43) and who don?t (n=48). Serratus anterior and trapezius muscles were assessed by the Scapular Muscle Endurance Test which was carried out to all subjects. Percentage values were calculated for the qualitative data of the groups, t Test was used to analyze the quantitative data.Results: There was no statistically significant difference between two groups in terms of demographic characteristics and the groups were homogeneous (p>0.05). Mean of cigarette consumption and years of employment were similar (p>0.05) and in the both groups cases who graduated from primary school exceeded in numbers.