Total diz protezi uygulanan hastalara ameliyat öncesi ve sonrası verilen danışmanlığın özbakım gücü, fonksiyonel durum ve ağrıya etkisi
The effect of pre-postoperative counselling on self-care agency, functional status and pain in patients who underwent total knee replacement
  1. Tez No: 288662
  2. Yazar: EMİNE ÜNAL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ KARATOSUN, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Bu araştırmada total diz protezi uygulanan hastalara ameliyat öncesi ve sonrası verilen danışmanlığın öz bakım gücü, fonksiyonel durum ve ağrıya etkisi belirlenmiştir.Yöntem: Araştırmaya Şubat-Nisan 2011 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinde diz protezi ameliyatı uygulanan alınmıştır. Örneklemi 30 olgu, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta oluşturmuştur.Çalışmaya katılan tüm hastalara veri toplamak amacıyla Hasta Tanıtım Formu, Fonksiyonel Değerlendirme Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Kısa Ağrı Envanteri uygulanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim kitapçığı olgu grubundaki bireylere verilmiştir. Çalışma kapsamındaki bireylerin klinik ve poliklinikteki izlemleri ameliyat öncesi dönemde, ameliyat sonrası 2. haftada ve 6. haftada yapılmış, olgu grubundaki bireylere yüz yüze ve telefon ile danışmanlık uygulanmıştır.Bulgular: Yapılan istatistiksel değerlendirmede olgu ve kontrol grubundaki bireylerin demografik özellikleri, sağlık ve hastalık durumları arasında istatistiksel olarak fark olmadığı (p>0.05) grupların homojen olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda total diz protezi uygulanan hastalardan danışmanlık verilen olgu grubunun öz bakım gücü puanının istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı arttığı (p=0.00), fonksiyonel değerlendirme bulgularının ameliyat sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study was assessment of the effects of pre-post operative counselling on knee replacement patients?self-care, functional, and pain status.Methodology: The study was carried out hospitalized patients with osteoarthritis in an university hospital between February-April 2011 by case control method. The sample of the study consist of 60 patients which included 30 patient each groups.The data was collected with Socio-demographic and Functional Assessment forms, The Exercise of Self-Care Agency Scale and The Brief of Pain Inventory. Only inpatients in case group received an education booklet prepared by the researcher. All patients in case group were interviewed by face to face at the preoperative period in the clinic and post-operatively in the second and sixth week of their discharges in the outpatient clinic by face to face and via telephone.Findings: There was no statistically significant difference between demographic characteristics, health and disease state of case and control group in the statistical evaluations. Results showed that there was a statistically significant increase in self-care care score of patients in the case group who received the counselling (p=0.00). The findings of the functional assessment in the sixth week of post-operative period and those in pre-operative were similar, but these findings didn?t statistically a significant difference between the two groups (p>0.05).