Türkiye' de üretilen bazı akrilik takım dişlerin Türk Standartları Enstitüsü' ne uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaulaton of some acrylic artificial teeth produced in Turkey According to the Turkish Standards TS EN İSO 22112
  1. Tez No: 288715
  2. Yazar: ALPASLAN TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKÇABOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diş hekimliği biliminin en önemli yerini tutan protetik diş tedavisindeki hareketli protezlerin en önemli öğelerinden birisi akrilik yapay dişlerdir. Hareketli protezlerin bu değişmez parçalarının kalite standartlarının değerlendirilmesi gereksinimi kaçınılmazdır.Çalışmamızda Türkiye' de üretilen bazı akrilik yapay dişlerin Türk Standartları' nın akrilik dişlerle ilgili TS EN ISO 22112 nolu standart kriterlerine uygunluğu değerlendirilmiştir.Türkiye de üretilen on iki farklı marka akrilik yapay diş çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda dişlerin boyutlarının değerlendirilmesi, renk ve ton karışımlarının değerlendirilmesi, yüzey bitiminin değerlendirilmesi, gözeneklilik ve diğer kusurlardan arınmışlığın değerlendirilmesi, protez kaide materyaline bağlanmanın değerlendirilmesi, solma, biçim bozulması ve çatlamaya dayanımın değerlendirilmesi, renk kararlılığın değerlendirilmesi, boyutsal kararlılığın değerlendirilmesi ve işaretleme, etiketleme ve ambalajlanmanın değerlendirilmesi ile ilgili standart prosedürleri test edilmiştir.Bu standart değerlendirilmesinde yüzey bitirilmesi, solma, biçim bozulması ve çatlamaya dayanım ve gözenekliliğin ve diğer kusurlardan arınmışlığın değerlendirilmesinde alınan bazı akrilik yapay diş numuneleri standartlara uyumsuzluk göstermiştir. Geriye kalan standart deneylerinde alınan akrilik yapay diş numunelerinin hiçbirinde standart kriterlerine uyumsuzluk gözlenmemiştir.Bu değerlendirmenin sonucunda Türkiye' de üretilen takım dişlerin büyük oranda standart kriterlerine uygunluğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important part of dentistry is artificial teeth; using in treatment of removable prostheses. It İs an irreplaciable part of the process to evaulate the prostheses in the quality standards.In this research, we evaulate some artificial teeth in accordance with the Turkish Standards TS EN ISO 22112.We have carried out our research using standard procedure on 12 different brand of acrylic artificial teeth. In our research we checked tooth dimention; color, mixture of tone;brightness oft the surfaces; porosity; valuating the connection to the base material; fading, loosing shape; protection against cracks; stability of the color; stability of the shape and marking, labelling and packaging.In this standard valuation some artificial teeth has shown some disunity in surface finishing; fading, shape disorder; crack resistance; porosity. The rest of the acrylic artificial teeth samples have shown no disunity in standard tests.Final decision on the acrylic artificial teeth produced in Turkey; does not show disunity according to the Turkish quality standards.