Akupunktur tedavisinin hipertansiyonlu hastalarda kan basıncı değerlerine ve nitrik oksit düzeyine etkisi
The effect of acupuncture treatment on blood pressure and serum nitric oxide levels on patients with hypertension
  1. Tez No: 288736
  2. Yazar: ÇINAR SEVERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇAYCI SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesine Akupunktur Polikliniğinde yaşları 35?65 arasında değişen, antihipertansif ilaç kullanan 32 gönüllü hastaya akupunktur tedavisi uygulanmıştır. Tedavi, spesifik akupunktur noktalarına haftada 1 seans yirmi dakika süreyle ve toplam 10 seans şeklinde uygulanmıştır. Çalışmada tedavi öncesi, 1.seans tedavi sonrası ve 10. seans tedavi sonrası olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur.Kan basınçları ölçümleri kan basıncı cihazı ile ve serum toplam nitrat ve nitrit konsantrasyonu kolorimetrik yöntemle belirlenmiştir.Tedavi öncesi ve 1.
Özet (Çeviri)
The acupuncture treatment was applied to 32 volunteer hypertension patients, the age between 35-65 years, in the Policlinic of Acupuncture in the Faculty of Medicine in Gazi University. It was applied on the specific acupuncture points as one session which lasted 20 minutes per week and the whole treatment consisted of 10 weeks.