İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin pasif sigara içiciliğinin zararları konusundaki farkındalıklarının belirlenmesi
Evaluation of awareness of passive cigarette smoking hazards on 4th and 5th graders
- Tez No: 288737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA ÇAKMAK DEMİRCİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Çocuklarının Pasif Sigara İçiciliğinin Zararları Konusundaki Farkındalıklarının BelirlenmesiYanan bir sigaranın ya da başka bir tütün ürününün ucundan çıkan dumana ve tütün kullanan kişinin nefesiyle dışarıya verdiği dumana çevresel tütün dumanı (ÇTD) denir. ÇTD 4000'in üzerinde bileşenin kompleks karışımıdır. Bu bileşenlerin ise 40'tan fazlası bilinen veya şüphelenilen insan karsinojenidir.Bireyin kapalı alanda içilen tütün dumanına maruz kalması pasif içicilik olarak tanımlanır. Tütün mamulleri sadece kullanıcısının değil, pasif içici durumunda olan kişilerin de sağlığını tehdit eder. Dolayısıyla, çocuklar gibi toplum en duyarlı kesimi ÇTD'dan en fazla etkilenmektedir. Çocuklar, vücut ağırlıklarına göre, yetişkinlerle karşılaştırıldıklarında daha fazla hava solur, çok besin ve su tüketirler.Pasif içiciliğin çocuk sağlığı üzerinde, düşük doğum ağırlığından kansere kadar birçok etkisi vardır. Çocuklar, birçok sağlık problemine neden olan ÇTD maruziyetinin sağlık etkilerinin ne kadar farkında? Bu soruya yönelik olarak Ankara'da ankete dayalı çalışma gerçekleştirdik. Çalışmamız için farklı bölgelerden 1025 öğrenci pasif içiciliğin zararları konusundaki farkındalıklarını belirlemeye yönelik tesadüfi olarak seçildi.Çalışmamızın sonuçlarına göre; öğrencilerin %47'si kız, %53'ü erkektir. Çocukların %19'u köy, %39'u merkez dışı ve %42'si merkez okullarda eğitim görmektedir. Çocukların %65'i pasif içicidir. Çocuklar arasında, pasif sigara içiciliğinin tanımı, korunma stratejileri ve pasif içiciliğin sağlığa zararları konusundaki farkındalık %75'den fazla olsa da, farkındalığı olmayan küçük grup pasif içicilik konusunda fazladan eğitim ve korunma stratejilerinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The smoke from the cigarette or other tobacco products and the exhaled smoke from the smoker is called environmental tobacco smoke (ETS). ETS is the complex mixture of 4000 compounds. Forty of these are known or suspicious human carcinogen.The exposure to the tobacco smoke indoors is defined as passive smoking. The tobacco products threaten not only the smokers? also non smokers? health. Therefore, the children as the most vulnerable part of the society are affected at most. Children inhale, eat and drink more compared to adults regarding the body weight.From low birth weight to cancer many health risks are possible for the passive smoker infants and children. In what extent do children aware of the hazards of passive smoking and how to protect themselves? Considering this question we conducted questionnaire based study in Ankara. For our study 1025 students, among 4th and 5th graders have been chosen from different primary schools of the city randomly to evaluate the awareness of passive cigarette smoking hazards.Regard to our results; 47% of the students were girls and 53% were boys. The 19% of the students were from village, 39% were from out-of-center and 42% were from center schools. The 65% of the children were passive smokers. Although, among the students the awareness about; the description of passive tobacco smoking, the prevention strategies and the health risks of passive smoking were more than 75%, the small portion of unaware children was crucial for additional education and prevention strategies on passive smoking.