Meniere sendromlu olgularda elektrokokleografi ve VEMP bulgularının karşılaştırılması
Comparison of the electrocochleography and Vestibuler Evoked Myogenic Potentials in Meniere?s disease patients
- Tez No: 288744
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Meniere hastalığı epizodik vertigo, dalgalı sensörial işitme kaybı, tinnitus ile karakterize ve sıklıkla kulakta dolgunluk ya da basınç hissinin eşlik ettiği, iç kulağın idiopatik bir hastalığıdır. Meniere sendromu hastaların yaşam kalitesini ciddi oranda bozmaktadır. Meniere sendromunun tanısı ve tedavisinde büyük gelişmeler olsa da kulak burun boğaz hekimleri için hala çok zor vakalardır.ECochG, Meniere sendromu teşhisinde halen tek objektif metot olarak çoğu merkezde kullanılmaktadır. ECochG'nin değerlendirmesinde en etkili metot olarak SP/AP oranları kabul edilmektedir. VEMP testi ise 1980'lerden sonra kullanıma girmeye başlamış göreceli olarak yeni bir testtir. Temel olarak sakkül ve inferior vestibüler sinir değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Meniere sendromunda ise hastalığın doğası gereği en erken dönemde etkilenen bölgelerden biri olan sakkülün fonksiyonlarını değerlendirmesi açısından Meniere sendromunun tanısında ümit verici bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı bu iki test metodundun karşılaştırılmasıdır.Bu çalışmada gruplar 1995 Amerikan Otolaringoloji ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi İşitme ve Denge Komitesi'nin yayımladığı kriterlere göre etkilendiği düşünülen 37 kulak ve etkilenmediği düşünülen 21 kulaktan oluşmaktadır. Bu çalışma sonucunda ECochG testinin sensivitesinin %72,97 ve VEMP testinin sensivitesinin ise %67,57 olduğu tespit edildi. Bu testlerin beraber kullanımında ise sensivitenin %91,89'e artış gösterdiğini gördük. Her iki testinde hastalığın evresi ve süresi ile ilişkisi olmadığını tespit ettik. Aynı zamanda bu iki teste alınan cevapların da aralarında bir korelasyon olmadığını gördük. Bunun temel nedeninin testlerin ölçüm yaptığı anatomik bölgelerin ve buna bağlı olarak etkilenmenin farklı olmasından kaynaklandığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Meniere?s disease is an idiopathic disorder of the inner ear that is characterized by episodic vertigo, fluctuating sensorineural hearing loss and tinnitus and is often associated with a sensation of aural fullness or pressure. Meniere?s disease can seriously effect the quality of life of the effected people. Altough there is great improvment in diagnosis and treatment of the disease, Meniere?s disease has a great challenge for ENT speciallist.ECochG is used for diagnosis of endolymphatic hydrops as in many center it is considered to be the only objective method. The most effective method for the assement of ECochG is SP/AP amplitud ratio. VEMP test is a relatively new test that?s been used after 1980?s. It mainly asseses the saccul and the inferior vestibuler nerve. For Meniere?s disease, assesment of saccul which is effected in the early phase of the disease, is an hopefull method in diagnosis. The aim of our study is to compare these two methods.The study included 37 effected and 21 uneffected ears considering the criterias recommended by the Committe on Hearing and equilibrium of the American Academy of Otolryngology-Head and Neck Surgery(1995). As for results in this study, the sensitivity of ECochG is %72,97 and VEMP is %67,57. The use of each test together enhenced the sensitivity up to %91,89. Unlike, tests are not related with Menier?s disease duration or stage. Also, we found that there is no correlation between these testes. The main reason of this, is the different anatomic localisation of the testing areas for each test, so tests could be affected in a different way.