Türkiye İzcilik Federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı İzcilik Teşkilatının farklılıkları ve yıllık faaliyet programları
The Distinction Between Tukey Scouting Federation and Organizationof Ministry of National Education and annual activity report
- Tez No: 288745
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İzcilik çocuğun ve gencin gelişimine katkı sağlayan, onu hem fiziksel hem de sosyal olarak geliştiren bir yapıdır bu yönüyle eğitimin bir parçası olarak görebiliriz. Çocuğun ve gencin ders etkinliklerinden arta kalan boş zamanlarını değerlendirdikleri rekreatif, çalışmaları içine alan etkinliklerin tümüdür aslında izcilik. Bir başka deyişle izcilik milletler arası uygulanan, zihinsel, bedensel ve ruhsal bir eğitim faaliyetidir. Amacı, okul içi ve okul dışı çeşitli yaş gruplarındaki çocukların ve gençlerin, araştırıcı, yapıcı ve yaratıcı niteliklerini geliştirmek, demokratik kişilik özelliklerini önalana çıkarmak ve onlara yararlı olacak bilgi ve becerileri kazandırmaktır.Çalışmada izciliğin Türkiye de ki yapısına, izciliğin nasıl yürütüldüğüne ve Türkiye İzcilik Federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı İzcilik Teşkilatının Faaliyet programları incelenerek iki teşkilat arasındaki arasında ki farklılıklar araştırılmıştır. Araştırma Ankara da çalışmalarını yürüten Milli Eğitim Bakanlığı izcilik teşkilatı ve Türkiye İzcilik Federasyonu liderlerini kapsamaktadır.Elde edilen bulgulara göre, izciliğin gelişim için kişinin üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak Türkiye de izciliğin bağımsız iki teşkilat olarak yürütülmesi izciliği olumsuz olarak etkilediği de görülmüştür. İki teşkilat arasında izci andı, izci türesi amaç ve görevleri bakımından farklılıklar olmadığı ortaya çıkmış, birlikte faaliyet düzenlendiğinde ise bu amaç ve görevlerde bir değişiklik olmayacağı da görülmüştür.Sonuç olarak iki teşkilatın birlikte tek çatı altın da birleşmesi ( sonuçta her ikisi de devlet kontrolünde olan teşkilat olduğunu düşünürsek) izcilik hem Türkiye de hem de uluslar arası arenada daha iyi temsil edilecektir.
Özet (Çeviri)
Scouting can be named as a structure which we can regard as part of education developing child?s or teen?s progress and which improve him/her both physically and socaially. In fact it is all the activities including recreative activities in which the child evaluate his/her free time. In other words, scouting is a psychologic, pysical and emotional education activity applied internationally. Its aim is to develop children?s- from inside outside the school ? investigative, constructive and creative skills, to feature his/her personality traits and to teach the necessary knowledge and skills.In my study the following elements have been researched: the construct of scouting in Turkey, how it is conducted and the differences between the Federation of Scouting and Ministery of Education Scouting Organization by investigating their programs. The study includes the leaders of the Federation of Scouting and Ministery of Education Scouting Organization performing their Works in Ankara.According to the results of the study, it has been observed that scouting has an important effect upon a person in terms of his/her development. However we sholud also note that the fact that scouting is being conducted by two independent organization has a negative influence on scouting. There are differences between the two organizations in terms of scout promise, scout justice , aim and duty; on the other hand it is clear that there will be no problem if these two organizations conduct their work together.Consequently, reunion of these two organizations(after all they are both under the control of the state) will have a substantial effect on Turkey both on national and international arenas.