Nokturnal bruksizmli hastalarda iki farklı oklüzal splintin ısırma kuvveti üzerine etkisinin in-vivo olarak araştırılması
In-vivo evaluation of two different occlusal splints on bite force in patients with nocturnal bruxism
  1. Tez No: 288752
  2. Yazar: DUYGU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada kanin rehberli sert stabilizasyon splintinin ve yumuşak bir splint olan Bruxogard-Soft splintin ısırma kuvveti üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya klinik muayene ve hasta ifadesine dayalı olarak bruksizm teşhisi konulmuş 12 bruksizmli birey ve 6 sağlıklı birey katılmıştır. 6 bruksizmli hasta stabilizasyon splinti kullanırken, geri kalan 6 bruksizmli birey de Bruxogard-Soft splinti 6 hafta süreyle kullanmıştır. Tedavi başında, çalışmaya katılan tüm bireylerden ısırma kuvveti kayıtları ve lateral sefalometrik filmler alınmış ve bruksizmli bireyler ile sağlıklı bireyler arasında ısırma kuvveti ve lateral sefalometrik ölçüm farklılığı karşılaştırılmıştır. Bruksizmli bireylerden tedavinin 3. haftasında ve tedavi bitiminden hemen sonra ısırma kuvveti kayıtları alınarak splint kullanımının ısırma kuvveti üzerindeki etkinliği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sefalometrik açısal ölçümlerde, bruksizmli ve sağlıklı bireyler arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. Doğrusal sefalometrik ölçümlerden sadece ön kafa kaidesi uzunluğu (S-N) ve üst çene kafa kaidesi uzunluğu (ANS-PNS) sağlıklı bireylerde kontrol grubuna göre daha yüksek bulunurken diğer doğrusal sefalometrik ölçümler açısından sağlıklı bireylerle bruksizmli hastalar arasında fark bulunmamıştır. Bruksizmli ve sağlıklı bireylerin ısırma kuvveti değerleri arasındada istatistiksel farklılık yoktur. Stabilizasyon splinti kullanan hastalarda tedavi sonunda ısırma kuvvetlerinde artma kaydedilmiştir, fakat ısırma kuvvetlerindeki bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bruxogard-Soft splint kullanan hastalarda tedavi sonunda ısırma kuvvetlerinde istatistiksel olarak önemli azalma kaydedilmiştir. Splint tedavisi sonrasında yüksek ısırma kuvveti gösteren bireylerin ısırma kuvvetinde azalma, düşük ısırma kuvveti gösteren bireylerin ısırma kuvvetinde artma görülerek, splint tedavisinin ısırma kuvvetlerini düzenlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated efficiency of hard occlusal splints with canine guided occlusion and Bruxogard-Soft splint on bite force. 12 patients with bruxism who were diagnosed according to clinical examination and self report of patients and 6 healthy subjects participated in the study. While 6 of bruxism patients were using hard occlusal splints, the other 6 subjects used Bruxogard-Soft splint during 6 weeks. Before insertion of splints, maximum bite force and lateral cephalometric film of subjects were took from all subjects who participated in the study and bite force values and cephalometric measurement differences were compared between bruxists and healthy subjects. In the third week and end of the treatment, we took bite force recordings of bruxists and evaluated the effect of using splints on bite force. As a result, there was not found any statistically differences in the angular cephalometric measurements between patients with bruxists and heathy subjects. Only anterior S-N and ANS-PNS measurements of linear cephalometric measurements were found to be higher in healthy subjects, in the other linear cephalometric measurements, any significant differences was not found. There was no statistically difference of the bite force values between patients with bruxism and healthy subjects. Bruxists who using hard splints showed increased bite force value after treatment, however this increasing was not statistically significant. Bite force value of bruxism patients who using Bruxogard-Soft splint decreased and it was statistically significant. In conclusion, it was proposed that higher bite force value of bruxism patients decreased and, in contrast, lower bite force value of bruxism patients increased with using occlusal splints, so use of the occlusal splint has the effect of normalizing the bite force.