Beden eğitimi ve spor yüksek okullarında öğrenim gören öğrencilerin liderlik ve yaratıcılık özelliklerinin karşılaştırılması(Gazi Üniversitesi örneği)
Comparing the leadership and creativity characters of the students studying in the schools of physical education and sports(Sample of Gazi University)
  1. Tez No: 288766
  2. Yazar: İLKER ÖZMUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında öğrenim gören öğrencilerin Liderlik ve Yaratıcılık özelliklerinin karşılaştırılmasıdır.Araştırmanın bu genel amacı çerçevesinde, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okullarında öğrenim gören öğrencilerin Liderlik ve Yaratıcılık özelliklerini etkileyebileceği düşünülen; cinsiyet, Bölüm, sınıf, Anne öğrenim düzeyi, Baba öğrenim düzeyi gibi değişkenler ele alınmıştır.Bu çalışmanın Örneklem grubunu, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda Spor Yöneticiliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Antrenörlük Eğitimi bölümlerinde öğrenim görmekte olan 328'i erkek 278'si kız toplam 606 öğrenci oluşturmaktadır.Bu çalışmada Öğrencilere uygulanan ölçeklerden Liderlik ölçeği; Öğrencilerin Liderlik düzeylerini belirleyebilmek için; Lee G. Bolman ve Terence E. Deal (1991) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlanması Dereli (2002) tarafından yapılan Liderlik yönelim ölçeğidir. Yaratıcılık ölçeği olarak ise; Öğrencilerin yaratıcılık düzeylerini belirlemek için Krikton tarafından geliştirilmiş `'Adaption-Innovatiıon Inventory ( KAI) adlı yaratıcılık ölçeğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a comparison between the leadership and creativity characters of the students studying in the Schools of Physical Education and Sports.Within this general purpose, the factors that are thought to affect the leadership and creativity character of the students studying in the Schools of Physical Education and Sports such as sex, Department, grade, mother?s education level, father?s education level have been handled.The sampling group of this study consists of 606 students constituted of 328 male and 278 female students studying in the Sport management, Physical Education and Sports Teaching and Caoch Training Departments in School of Physical Education and Spots of Gazi University.The Leadership measurement that was used in this study was the measurement developed by Lee G. Bolman and Terence E. Deal (1991) and adapted to Turkish by Dereli (2002). As the for Creativity measurement, `?Adaption-Innovatiıon Inventory ( KAI), which was developed by Krikton was applied for measuring the creativity character of students.