Ankara 112 Acil sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve iş memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the working conditions and work satisfaction of the Ankara 112 Medical Staff
- Tez No: 288767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA N. İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma Ankara ili ve ilçelerinde görev yapan 112 Acil Sağlık Çalışanlarının çalışma koşullarını ve çalışma esnasında yaptıkları işten memnuniyet durumlarını ölçmek için yapılmış bir çalışmadır. Araştırmaya Ankara 112 ASH' de görev yapan 1055 personelden 510 kişi katılmıştır.Yapılan bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Anket 18 tanımlayıcı, 7 ana başlık altında 47 sorudan oluşan memnuniyet sorusu olmak üzere toplam 65 sorudan oluşmaktadır. Tanımlayıcı sorulardan ikisi açık uçlu 16'sı kapalı uçludur. Memnuniyet soruları derecelendirmeli olmak üzere kapalı uçludur.Anket çalışması 23 Eylül?30 Kasım 2009 tarihleri arasında 112 ASH Çalışanlarına uygulatıldıktan sonra toplanmış, toplanan veriler SPSS 15,0 istatistiksel analiz programına yüklenerek değerlendirilmiştir. Veriler ortalama±standart sapma, frekans dağılımı yüzde olarak sunulmuştur. İstatistiksel analizde ölçümle belirtilen değişkenler için Varyans analizi ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the working conditions and work satisfaction during the working of the 112 Emergency Medical Staff in the Ankara province and county. 510 out of the 1055 personnel working in the Ankara 112 ASH participated to the study.In this study, face to face questionnaire is used as a data collection method. The questionnaire includes total 65 question; 18 descriptive question and 47 satisfaction question under the 7 major title. Out of the descriptive questions, there are two open ended questions and 16 closed ended questions. The satisfaction questions are in rating and closed ended.Questionnaire study was collected after applied to the 112 ASH Staff between the 23 September-30 November 2009 and then collected data was loaded to the SPSS 15,0 statistical analyses program and evaluated. Data is present as average standart deviation and as percentage frequency distribution. Varyans analyses and t test are used for the variables indicated with measurement in the statistical analyses.