2008 pekin olimpiyat oyunlarındaki erkek voleybol müsabakalarının istatistiksel analizi
Statistical analysis of the beijing 2008 olympic games men's volleyball competitions
  1. Tez No: 288844
  2. Yazar: MEHMET GÖRKEM İŞGÜZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada pekin 2008 Olimpiyat oyunlarına katılan 9 erkek voleybol takımı (12X9=108 Sporcu) ve turnuvada oynanan 19 maç istatistiki bir yaklaşımla analiz edilerek galibiyete etki eden faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Maçlar önce `'Data volley 2007 Professional 3.4.0'' programında analiz edilerek her takımın her bir teknikle ilgili değerlerine ulaşılmıştır. Her takımın oynadığı maçlardan elde edilen verilerinin `'Microsoft excel'' programında ortalamaları alınarak her bir değişken için her takıma ait bir değer elde edilmiştir ve grafik haline getirilmiştir. Elde edilen bu verilerin ve takımların fiziki değerlerinin `'SPSS 11.5 '' programında `'Spearman's rho'' testi kullanılarak birbirleri ile ve başarı ile olan ilişkilerine bakılmıştır.Bu çalışmada başarı ile break-point arasında yüksek seviyede negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir(r= -,917**). Ayrıca bloğun, başarılı olan takımı diğerlerinden ayıran bir teknik olduğu saptanmıştır. Bulgular hücum etkinliği ile başarı arasında yüksek seviyede anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir(r=,817**). Buna bağlı olarak da side-out ve başarı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (r=-,720*).Hücum etkinliği ve blok etkinliğinin başarı ile yüksek seviyede ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak bulgular blok etkinliğinin hücum etkinliğinden daha fazla belirleyici bir değişken olduğunu göstermektedir. Çalışmada takımların fiziksel özellikleri ile başarı arasında anlamlı herhangi bir ilişki tespit edilememiştir.Çalışmada ayrıca takımların teknik özellikleri ile fiziksel özellikleri arasındaki ilişkiye de bakılmış ancak bu özellikler arasında anlamlı herhangi bir ilişki tespit edilememiştir.Anahtar Kelimeler : Voleybol, Maç analizi , Olimpiyat oyunları
Özet (Çeviri)
Main aim of this study was to determine the factors that affect success in volleyball through statistical analysis of 19 matches which were played in 2008 Beijing Olympics by 9 men volleyball teams (12x9=108 players) . All matches were analyzed using the ?Data Volley 2007 Professional 3.4.0? program to reach the values of each team for each skills. For each variable value that comes from the average of the data which is obtained from matches by each team and analyzed and graphics were obtained by the ?Microsoft Excel? program. Using the `?Spearman?s rho?? test in the ?SPSS 11.5? program, the relationship among the physical values and also between the physical values and success were analyzed .As a result of this study, negative and significant high level correlation(r=,917) was found between success and break-point. The block was obtained as the determinant skill that differentiates the teams in the criterion of being successful or not. The results also showed that there was a positive significant relation (r=,817) among attack efficiency and success while there was a negative significant correlation (r=,720) among side-out and success. It was found that the efficiency of the attack and the efficiency of the block had very high relations with the success. However, the results showed that the block efficiency was much more determinant factor than the attack efficiency.The relationship between the technical and physical parameters were also studied but no significant relations could be obtained among them .Key words : Volleyball , Match Analyses , Olympic Games.