Rekreasyon Bölümü mezunlarının istihdam durumunun belirlenmesi
Determination of employment status of graduates Recreation Department
  1. Tez No: 288845
  2. Yazar: GÜLAY ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının istihdam sorunu ile karşı karşıya bulundukları ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının mevcut yapısı ve eğitim anlayışının devam etmesi halinde çok yakın gelecekte bu sorunun istihdam krizine dönüşeceği anlaşılmaktadır.Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının kamu kuruluşu olarak en fazla istihdam edildikleri kurumlar olması yanında en çok işe başlamayı talep ettikleri kamu kuruluşlarıdır. Ancak bu kurumların Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarını her yıl yüklü sayıda istihdam edemeyecekleri de kabul edilmelidir. Artık Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları' nın alternatif istihdam alanlarına yönelik eğitim programları için eğitim programlarında düzenlemeler yapmaları kaçınılmaz hale gelmiştir.Sonuç olarak, İlgili kamu ve özel sektör kuruluşlarından Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının istihdam sorunlarına yönelik yapılacak çalışmalar ve düzenlemeler beklenirken, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının ilk sınıfından itibaren müfredatlarında ve bölümlerinde yeni alternatif eğitim programların hazırlanmasının gerekliliği; acilen bu konularda da üniversitelerin çalışmalara ve düzenlemelere başlamasının önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.Şu da bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır ki; ülkemizde aslında alan ve sektör itibariyle istihdam olanakları en geniş olan meslek gruplarının başında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunları gelmekte iken istihdamın kriz noktasına yaklaşması da bu konuda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının iletişim kopukluğundan, kamu ve özel spor sektörlerinde çalışan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının yeterince alternatif üretme becerisini gösterememesinden, sporun popülaritesinden dolayı bu sektörlerde çalışan başka meslek gruplarından insanların Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarını yeterince yanlarında istememesinden kaynaklandığı önemli bir yaklaşım olarak tartışmamız gerektiği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Today, it is clearly understood that the graduates of Physical Education and Sports Academies face the problem of employment and if the present structure of Physical Education and Sports Academies is maintained and the present understanding of the education is preserved then in the near future this problem shall turn into a crisis of employment.In preparing the Post Graduate Thesis, common rules and regulations that both The Ministry of Education and The General Directorate of Youth and Sports apply for the employment implementations are analysed as well as special rules and regulations that these insititutions apply for their own employment procedures.As a result while expecting the studies and regulations related with the studies and regulations related with the Physical Education and Sports Academies graduates emyloyment problems from respective public and private sectors, from the first year it is necessary that the prepation of new alternative education programme must be added to their curriculum, and I want to stres that universities must begin studies and regulations about this subject.It is also a fact that in our country regarding the field and sector among the biggest employment opportinities Pysical Education and Sports Academies graduates come first but the first but as the employment approaches to a point of crisis, I think that as an important approach we should disscus reasons of the communication break down of Pysical Education and Sports Academies graduates, why the Physical Education and Sports Academies graduates working in public and private sector are unable to produce alternative solutions and being sport a popular sector why the people working in this sector don?t want Physical Education and Sports Academies graduates near them.