Tunceli kent merkezinde yaşayan 15-49 yaş grubu kadınların sağlık, sosyal ve demografik özelliklerine göre sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of healthy life style behaviours of 15-49 age group women that live in the center of Tunceli city according to their health, social and demographical features
  1. Tez No: 288858
  2. Yazar: AYŞE ÇALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlıklı yaşam biçimi, bireyin sağlığını etkileyen tüm davranışlarını kontrolü ve sağlık statüsüne uygun olumlu davranışları seçebilmesi ile gerçekleşir. Bu araştırma, Tunceli kent merkezinde yaşayan 15-49 yaş grubu kadınların sağlık, sosyal, demografik özelliklerine göre sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının (SYBD) değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Kesitsel tipteki bu araştırma, Tunceli kent merkezinde yaşayan 15-49 yaş kadın nüfusu (6511 kişi) arasından seçilen örneklemin (540 kişi) 511'ine ulaşılarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri; birinci bölümü kadınların sağlık, sosyal ve demografik özellikleri ile SYBD'nı etkilediği düşünülen bazı faktörler, ikinci bölümü ise Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) sorularından oluşan bir anketin yüz yüze görüşülerek uygulanması ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Kadınların yaş ortalaması 32.52±8.72 (min:16, max:49 yaş) olup, SYBDÖ genel ortalaması 116.95±23.04 (min:48, max:192) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy life style is realized by one?s controlling all of the behaviors that affect her health and by selecting the positive behaviors appropriate for her health condition. This survey is carried out for assessing the healthy life style behaviors (HLSB) of 15-49-year-old women who live in the city center of Tunceli according to their health, social and demographical features.This survey, which is cross-sectional, is carried out by getting in touch with 511 women which is chosen among the sample (540 people) from the female population (6511 people)that falls within the age groups of 15-49, living in the city center of Tunceli. The data of the survey is gathered by conducting a face to face questionnaire; first part of the questionnaire consists of questions about some factors which are considered to have an effect on women?s health, social, and demographical features and on their HLSB. The second part of the questionnaire consists of questions about healthy life style behaviors scale (HLSBS). In the analysis of the data, t test and single direction variance analysis are used.The avarage age of women is 32.52±8.72 (min:16, max:49 age) and the general avarage of their HLSBS is determined to be 116.95±23.04 (min:48, max:192).