Yoksulluk ve sosyal sermaye: TRB1 bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bir araştırma
Poverty and social capital: A research in TRB1 region (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli)
- Tez No: 344909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBÜL MUHSİN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tezin amacı, sosyal sermayeyi mikroekomik bir bakış açısıyla inceleyerek yoksulluğun azaltılmasında bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada yoksulluk olgusu ve sosyal sermaye kavramları tarihsel bir süreç içinde incelenerek, sosyal sermayenin yoksulluğun azaltılmasındaki etkileri ile ilgili literatürdeki tartışmalara yer verilmektedir. Uygulama bölümünde ise TRB1 Bölgesindeki dört ilin kent merkezinde yaşayan 1599 hanehalkı reisine uygulanan bir anket ile toplanan veriler ile analiz edilmiştir. Her il için kurulan ekonometrik logit modeller tahmin edilmiş ve elde edilen sonuçlar ışığında yoksulluğu etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmanın bulguları ile çeşitli ülkelerde yapılmış uygulamalı çalışmaların bulguları tartışılmıştır. Tahmin edilen dört modelin sonuçları; sosyal sermayenin, hanehalkı reislerinin yoksulluğunun azalttılmasında önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Hanehalkı reislerinin yoksulluk durumunu etkileyen diğer önemli faktörler; Malatya için tahmin edilen modelde hanehalkı reisinin eğitim durumu, yaşı, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı ve konut sahipliği; Elazığ için tahmin edilen modelde, hanehalkı reisinin eğitim durumu, cinsiyeti ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı; Bingöl için tahmin edilen modelde hanehalkı reisinin eğitim durumu, yaşı, cinsiyeti, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı ve çalışma durumu; Tunceli için tahmin edilen modelde hanehalkı reisinin eğitim durumu ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to estimate whether social capital has an effect of reduction on poverty by examining it from the perspective of micro economy. For this purpose, the phenomenon of poverty and the concept of social capital have been examined in a historical process, and the effects of social capital on the reduction of poverty tackled in the literature discussions have been given. In the application part of the thesis, data collected through a questionnaire applied to 1599 heads of household who live in the city center of four provinces in TRB1 region has been analyzed. Econometric logit models established for each province was estimated and in the light of the results obtained, the factors affecting poverty were determined. Moreover, the study findings were taken into discussions with the findings of the practical works done in various countries. The estimated results of the four models reveal that social capital plays an important role in reducing the poverty of household heads. Other important factors that affect the poverty status of household heads are as follows; in the model estimated for Malatya, the educational status, age, number of dependents, and home ownership of the head of the household; in the model estimated for Elazığ the educational status, gender, number of dependents of the household head; in the model estimated for Bingöl the educational status, age, gender, number of dependents and employment status of the household head; and in the model estimated for Tunceli the educational status and number of dependents of the household head.