Maksiller sagital gelişim yetersizliğinin diş destekli distraktörler ve posterior segmental sagital distraksiyon osteogenezis yöntemi ile tedavisinin etkilerinin incelenmesi
The evaluation of the treatment effects of the maxillary sagittal deficiency with tooth borne distraction device and posterior segmental sagittal distraction osteogenesis technique
  1. Tez No: 288890
  2. Yazar: EVREN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı büyümesi devam eden, daimi dentisyonda ve maksiller sagital gelişim yetmezliğine bağlı iskeletsel Sınıf III maloklüzyonu olan bireylerde, kendi tasarımımız olan diş destekli bir distraktör ile PSSDO yönteminin kullanılması ve DO tedavisinin etkilerinin incelenmesidir.Çalışmamız kronolojik yaş ortalaması 14,6 yıl, kemik yaş ortalaması 15,7 yıl olan 4 erkek 9 kız, toplam 13 bireyden oluşmaktadır. PSSDO uygulaması için bireylere özgü diş destekli distraktör hazırlanmıştır. Ameliyat öncesi ortodontik tedaviyi takiben ameliyat gerçekleştirilmiştir. 7 günlük latent dönemin ardından 2x0,2 mm/gün distrasiyon ritmi ve 0,4 mm/gün distraksiyon hızında distraksiyon uygulanmıştır. 12 haftalık konsolidasyon döneminin ardından distraktör çıkarılarak sabit ortodontik tedaviye başlanmıştır.Bireylerin lateral sefalometrik filmleri uygulama başı, ameliyat öncesi, distraksiyon sonu ve konsolidasyon sonunda; ortodontik modelleri uygulama başı, ameliyat öncesi ve konsolidasyon sonunda alınarak uygulamanın etkileri incelenmiştir.İstatiksel değerlendirmede, ölçümler arasında anlamlı değişimin olup olmadığı Tekrarlı Ölçümlerde Varyans analizi ve Friedman testiyle, farka neden olan durumlar Bonferroni Düzeltmeli Çoklu Karşılaştırma testi ve Bonferroni Düzeltmeli Wilcoxon İşaret testi ile gerçekleştirilmiştir. Korelasyon, Pearson'un Korelasyon testiyle ve regresyon ise tek değişkenli Doğrusal Regresyon yöntemi ile değerlendirilmiştir.8,05 mm distraktör açılım miktarı ile kemiksel distraksiyon miktarında sağlanan 4,88 mm artış sonucu maksilla sagital yönde önemli düzeyde öne hareket etmiş, overjet mesafesinde ortalama 7,5 mm artış sağlanarak tüm bireylerde çapraz kapanış düzeltilmiştir. Maksiller arkta ortalama 14,66 mm yer kazanılarak çapraşıklık problemi giderilmiş ve diş çekimi ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır. Uygulama ile yumuşak doku profilinde iyileşme sağlanmıştır. Tüm bu değişimler konsolidasyon dönemince stabil şekilde korunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the treatment effects of DO by using PSSDO technique with a costom made tooth borne distraction device on growing patients in permanent dentition who have skeletal class III maloclusion with maxillary sagittal deficiency.4 boys and 9 girls whose mean chronological age was 14, 6 years and mean bone age was 15,7 years were included in this study. For PSSDO a costom made tooth borne distraction device was prepared. After presurgical orthodontic treatment, the surgery was carried out. Following a latent period of 5 days distraction was performed with a distraction rhythm of 2x0,2 mm/day and distraction rate of 0,4 mm/day. After a consoldation period of 12 weeks, the tooth borne distraction device was removed and fixed orthodontic treatment was started.The lateral cephalometric films were analyzed for the periods before treatment, before surgery, after distraction and after consolidation. The orthodontic models were analyzed for the periods before treatment, before surgery and after distraction.Repeated Measurement Variance analysis and Friedman test was used for evaluating the significancy change in measurements. When difference is deducted Multiple Comparison test and Wilcoxon signed rank test was used. Correlation was evaluated with Pearson?s Correlation test and regression was evaluated with one variable Linear Regression method.In this study the distraction device was activated 8,05 mm. At the end of treatment 4,88 mm increase was achieved on the length of maxilla and maxilla was successfully advanced in sagittal plane. The anterior cross bite was corrected in all patients with 7,5 mm increase in overjet. The increase in the maxillary arch length was 14,66 mm and sufficient space was obtained to solve crowding and extraction requirement was eliminated. Soft tissue profile was improved. All the above results were stable at the end of the consolidation period.