Akut miyokard infarktüsü geçiren ve sistemik olarak sağlıklı kronik periodontitisli hastalarda periodontal tedavi etkinliğinin klinik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal treatment efficiency by clinical and biochemical methods on chronic periodontitis patients with and without acute myocard infarction
- Tez No: 288889
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Periodontal hastalıklar multifaktöriyel enfeksiyöz hastalıklardır ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkilidirler. Çalışmanın amacı periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı (DOS) neopterin ve sVCAM-1 seviyeleri üzerine etkisini akut miyokard infarktüsü (AMİ) geçirmiş kronik periodontitisli (KP) hastalarda sistemik yönden sağlıklı KP'li hastalar ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Aynı zamanda KP ile AMİ gelişim riski açısından olası korelasyonları değerlendirmek de amaçlanmıştır. Literatür bilgilerimiz dahilinde, bu çalışma AMİ geçirmiş KP'li hastalarda periodontal tedavinin etkisini inceleyen ilk çalışmadır.Katılımcılar Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran AMİ geçiren hastalar ile Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran sistemik sağlıklı KP'li hastalar arasından seçilmiştir. 140 AMİ hastası değerlendirme altına alınmıştır. Koroner yoğun bakım servisinde yatarak tedavi gören 60 AMİ hastası infarktüs sonrası 1-2 gün içinde periodontal değerlendirme için gönüllü olmuştur. Periodontal değerlendirmesi yapılan 53 hastaya KP teşhisi konmuştur. Bu 53 hastanın 20'si periodontal tedavi için kliniğimize başvurmuştur. Sonuçta çalışma 20 AMİ+KP, sistemik yönden sağlıklı 20 KP ve hem sistemik yönden hem de periodontal yönden sağlıklı 20 birey tarafından oluşturulmuştur.Tedavi öncesi Pİ, Gİ değerleri açısından AMİ+KP grubu ile KP grubu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Pİ, Gİ, DOS Neopterin ve sVCAM-1 değerleri her iki grupta sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek bulunmuştur. AMİ+KP grubunda, 5mm?KAS
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is a multifactorial infectious disease,has been linked to cardiovascular disease. The purpose of the study was to evaluate the effects of periodontal treatment on GCF levels of Neopterin and sVCAM-1 in CP patients with AMI in comparison to systematically healthy CP patients we also aimed to assess the potential correlation between CP and risk for developing AMI. To our knowledge, our study is the first report evaluating the effects of periodontal treatment in AMI+CP patients.140 AMI patients were initially recruited. from individuals referred to the Department of Cardiology 60 AMI patients were volunteers for periodontal examination during 1 or 2 days after admission to coronary care unit. 53 patients diagnosed as CP. Of these 53 CP patients with AMI 20 patients enrolled in periodontal treatment. Finally 20 AMI+CP patients, 20 systematically healthy CP patients and 20 healthy individuals were included.At pretreatment time point, there were no significant differences between CP and CP+AMİ for plaque index, gingival index, GCF levels of Neopterin and sVCAM-1 and these parameters were higher in both of two groups than healthy controls. AMİ+CP group showed statistically significant increases in number of teeth with 5mm ?CAL