Ankilozan spondilit'li hastalarda entezit indeksi ile yaşam kalitesi ve hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
Relationship between enthesitis index and quality of life and disease activity in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 288896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ULUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş :Entezit, Ankilozan spondilit (AS)'de değerlendirme parametrelerinden biridir. Entezit şiddetini değerlendirmede birçok entezit indeksi kullanılmaktadır ve entezit şiddeti ile klinik ve laboratuar parametreleri arasındaki ilişkiyi araştıran birkaç çalışma bulunmaktadır. Kanada Spondiloartropati Araştırma Birliği (Spondyloarthritis Research Consortium of Canada-SPARCC) indeksi entezit şiddetini ölçmede uygulanabilir ve güvenilir bir indekstir. Bu çalışmanın amacı, SPARCC indeksi ile hastalık aktivitesi ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.Gereç ve Yöntemler:Çalışmaya 86 AS hastası dahil edildi. Ağrı vizüel analog skala (VAS ağrı-istirahat ve aktivite) ile, hastalık aktivitesi Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ile, fonksiyonel kapasite Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ) ile, entezit şiddeti SPARCC indeksi ile, yaşam kalitesi kısa form-36 (KF-36) ile, spinal ölçümler Bath Ankilozan Spondilit Metroloji Indeksi (BASMİ) ile değerlendirildi. Laboratuar değerlendirmede eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri not edildi.Bulgular:Bütün katılımcıların yaşları 18-65 arasındaydı, yaş ortalamaları 36.9 ± 11.13 idi. Entezitlerin en sık saptandığı bölge Aşil tendonunun kalkaneusa insersiyon noktası idi (%55.8). SPARCC indeksi VAS ağrı-istirahat, BASDAI, BASFİ ile anlamlı bir biçimde korele idi (p0.05).Sonuç:Entezitin klinik değerlendirilmesi AS'de önemli bir sonuç ölçütüdür ve SPARCC entezit indeksi gibi entezit indeksleri AS'li hastalarda hastalık aktivitesini değerlendirmede değerli bir araç olabilirler.
Özet (Çeviri)
Introduction:Enthesitis is one of the assessment parameters of the patients with Ankylosing spondylitis (AS). Many indexes are used in the evaluation of the severity of enthesitis and there are several studies investigating the relationship between severity of enthesitis and clinical and laboratory parameters. Spondyloarthritis Research Consortium of Canada Enthesitis (SPARCC) index is feasible and reliable for measurement of enthesitis severity. The aim of this study was to investigate the relationship between SPARCC index and disease activity and health related quality of life (QoL).Material and Methods:Eighty six AS patients were included in the study. Pain by visual analogue scale (pain VAS- rest and activity), disease activity by Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), functional capacity by Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), enthesitis severity by SPARCC index, QoL by short form-36 (SF-36), and Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI) were assessed in patients. In the laboratory evaluations, the erythrocyte sedimentation rates (ESR) and serum C-reactive protein levels of the patients were determined.Results:All participants were aged between 18 and 65 years, with a mean age of 36.9 ± 11.13 years. . The most frequent region of enthesopaties was Achilles tendon insertion into calcaneum (55.8 %). SPARCC index was significantly correlated with pain VAS-rest, BASDAI, and BASFI (p0.05).Conclusion:The clinical assessment of enthesitis in AS is an important outcome measure, and enthesitis indexes such as SPARCC enthesitis index can be valuable tool in the evaluation of disease activity in patients with AS.