Soy olmayan dental alaşımlara uygulanan farklı yüzey kaplama materyallerinin yüzey özelliklerine ve mikrobiyal yapışmaya etkisi
The effect of different surface coating materials applied to non-noble dental alloys on surface characteristics and microbial adherence
  1. Tez No: 288934
  2. Yazar: ÖZLEM ÇÖLGEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, nikel krom (Ni-Cr) dental alaşımı yüzeyine uygulanan çeşitli kaplama malzemelerinin, yüzey pürüzlülüğü ve Streptococcus mutans (S.mutans) bakteri adezyonuna etkilerini incelemek ve kaplama malzemelerinin alaşıma yapışma kuvvetlerini değerlendirmektir. Çalışmada 90 adet disk şeklinde Ni-Cr alaşımı örnek hazırlandı ve altı eş gruba ayrıldı (n=15). Bu gruplardan beşine sırasıyla elektrolitik kaplama yöntemi ile altın kaplama, fiziksel buhar biriktirme kaplama yöntemi ile titanyum nitrür (TiN) ve titanyum alüminyum nitrür (TiAlN) kaplama, sol jel kaplama yöntemi ile camsı ve gümüş katkılı camsı (Ag-camsı) kaplama malzemeleri uygulandı. Diğer gruba kaplama uygulanmayarak kontrol grubu olarak kullanıldı. Kaplama işlemi öncesi ve sonrası yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılarak grup içi ve gruplar arası değerlendirmeler yapıldı. Tarayıcı elektron mikroskop görüntüleri yardımıyla her grupta yüzey topografisi incelendi. S.mutans bakterisinin deney örneklerine yapışma miktarı koloni sayım yöntemi kullanılarak değerlendirildi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Kaplama grupları üzerinde çizik testi uygulaması ile kaplamanın alaşıma bağlanma kuvveti belirlendi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; grup içi karşılaştırmalarda yüzey pürüzlülüğü açısından altın kaplamada anlamlı bir azalma, diğer gruplarda ise artış belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmada ise deney grupları arasında pürüzlülük açısından farklılık bulunmadı. Tüm gruplar arasında en az bakteri adezyon miktarı Ag-camsı kaplama grubunda tespit edildi. Ayrıca altın, TiAlN ve camsı kaplama gruplarının Ni-Cr alaşımından anlamlı derecede daha az bakteri adezyonu sağladığı belirlendi. TiN kaplama ile Ni-Cr alaşımı arasındaki fark ise anlamlı bulunmadı. Çizik testinde en yüksek yapışma kuvveti altın kaplama, en düşük yapışma kuvvetleri ise camsı ve Ag-camsı kaplama gruplarında elde edildi.Bu in vitro çalışmanın sınırları dâhilinde kullanılan yüzey kaplama malzemelerinin bazıları ile bakteriyel adezyon açısından olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak bu malzemelerin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için daha ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate effects of various surface coating materials applied on nickel chromium (Ni-Cr) dental alloy surface on surface roughness and Streptococcus mutans (S.mutans) adhesion and to evaluate adhesion forces of coating materials to alloy. In this study, a total of 90 disc-shaped specimens were prepared and divided into six equal groups (n=15). On the five of these groups were applied gold coating via electrolytic coating technique, titanium nitride (TiN) and titanium aluminum nitride (TiAlN) coatings via physical vapor deposition coating technique, glassy and silver doped glassy coatings (Ag-glassy) via sol gel coating technique, respectively. Uncoated other group was used as the control group. Before and after coating process, surface roughness of specimens were measured and then intra-group and inter-groups comparisons were made. Surface topography was investigated by scanning electron microscopy. Amount of S. mutans adhesion on specimens were evaluated by colony-counting method and then inter-groups comparisons were made. Adhesion forces of coating materials to alloy were determined via scratch test. According to results of this study; in intra-group comparisons, surface roughness of gold coated group was decreased, but it was increased in the other groups. There was no statistical difference among groups in inter-group comparisons. The least amount of bacterial adhesion was determined in the Ag-glassy coating group. Additionally, it was determined that gold, TiAlN and glassy coating groups have significantly less bacterial adhesion than the control group. The difference between the TiN coating group and control group was not found statically significant. In the result of scratch test, the highest adhesion forces to alloy were determined in the gold coating group. The lowest adhesion forces were observed in the glassy and Ag-glassy coating groups. Within limits of this study, some of surface coating materials used in this study has provided positive results in bacterial adhesion. However, further studies are needed for safely using of these coating materials in the mouth.