Dayanıklılık antrenmanı yapan atletlerde e vitamini kullanımının oksidan ve antioksidan kapasite üzerine etkisi
The effect of using vitamine e on oxidant and antioxidant levels of runners performing endurance training
- Tez No: 288933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan aktif olarak spor yapan, benzer fiziksel özelliklere sahip, yaşları 20,75±1,84 olan (n=16) deney grubu ve yaşları 20,42±1,78 olan (n=12) kontrol grubu üzerinde yapıldı. Çalışmada dayanıklılık antrenmanı yapan atletlerde E vitamini kullanımının oksidan ve antioksidan kapasite üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı.Çalışmada her iki gruba da aynı egzersizler haftada 3 gün olmak üzere 30 gün süreyle uygulandı. Deney grubundaki sporculara 30 gün süreyle günde 400 IU (268 mg) E vitamini verildi. Kontrol grubundaki sporculara ise hiçbir şey verilmedi. Bir aylık antrenman öncesi ve sonrası atletlerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla; yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, bel kalça oranları, sistolik ve diastolik kan basıncı, nabız, O2 saturasyonu ve biyoelektriksel impedans analizleri ile toplam vücut sıvısı, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ ağırlığı, yağsız vücut ağırlığı, bazal metabolik hız değerleri ölçüldü. Biyokimyasal analizler ile total antioksidan kapasite, malondialdehit, kreatin kinaz ve laktat dehidrogenaz parametrelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
This study was made on experiment group members at the age of 20,75±1,84 (n=16) and the control group members at the age of 20,42±1,78 (n=12) who actively do physical exercise, have the similar physical features and have education in Erciyes University Physical Education and Sport High School. The researching the effect of using vitamine E on oxidant and antioxidant levels of runners performing endurance training was aimed in this study.In this study, the same exercises were performed on both groups for three times a week during thirty days. 400 IU (268 mg) vitamin E was given to the athletes in experiment group in a day for 30 days. Nothing was given to the control group. The age, the length, the body weight, the body mass index, waist to hip ratio, systolic and diastolic blood pressure, pulse, oxygen saturation and bioelectrical impedance analysis and total body water, the percentage of body fat, the weight of body fat, lean body weight, basal metabolic rate levels were measured so as to determine physical and physiological characteristics of the runners at the pre and post one month exercise. Total antioxidant capacity, malondialdehyde, creatine kinase and lactate dehydrogenase parameters were measured by making biochemical analyses.