Elektromanyetik radyasyonun yeni doğan fare derisindeki etkilerinin comet assay ile araştırılması
Investigation of the effects of electromagnetic radiation on newborn mouse skin with the method of comet assay
  1. Tez No: 288945
  2. Yazar: NESLİHAN SORGUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
``Comet Assay'' basit, hızlı, duyarlı olması, farklı hücre tipleri ve DNA hasar çeşitleri için uygulanabilirliği, radyoaktif işaretleme gerektirmemesi nedeniyle DNA hasar ölçümünde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Genel olarak, canlı dokulardan izole edilen çekirdek içindeki DNA, ince bir agaroz jel içine fikse edilir ve elektroforetik ortamda yürütülür. Eğer çeşitli genotoksik ajanlarla hasarlanan DNA'lar tamir mekanizmaları ile tamir edilememiş, tek veya çift DNA zincirlerinde kırılmalar oluşmuş ise kırılan farklı molekül ağırlıklarına ve farklı elektrik yüküne sahip kırılmış DNA molekülleri elektroforetik ortamda farklı hızlarda göç ederler. Deney gruplarındaki yeni doğan farelerin derisindeki DNA hasar düzeyini gösteren çeşitli comet parametreleri (head length, tail length, head intensity, tail intensity, tail moment, tail migration) kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelendi. Verilerin analizi SPSS 15.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ile yapıldı. Verilerin dağılımının normallik sınaması shapiro-wilk testi ile yapıldı. Bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi kullanıldı. Önem seviyesi olarak p=0,05 anlamlı kabul edildi. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda, infrared ısıtıcıdan kaynaklanan elektromanyetik radyasyona 5 gün maruz bırakılan yeni doğan farelerin, herhangi bir işleme maruz bırakılmayan normal yaşam koşullarında yaşayan farelere göre anlamlı bir fark olduğunu gösterilmiştir. Aynı şekilde, infrared ısıtıcıdan kaynaklanan elektromanyetik radyasyona 10 gün maruz bırakılan fareler ile normal yaşam koşullarında 10 gün yaşayan farelere göre hücrelerdeki kuyruk oluşumunun oldukça fazla olduğu gözlenmiştir ve istatistiksel değerlendirmeler anlamlı bulunmuştur. Uzun süreli radyasyonda; deney 1 grubu ile deney 2 grubu karşılaştırıldığında, hücrelerin kuyruk uzunluğunun ışınlama süresine bağlı olarak değişiklik gösterdiği, dolayısıyla DNA parçalanmasının yüksek değerlere ulaştığı anlamlı olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
?Comet Assay? is often preferred method for the measurement of DNA damage because of its simplicity, rate, sensitivity, applicable to the types of DNA damage and the most important feature of this method is that, there is no need to radioactive marking. In general, DNA which is isolated from live tissues in the core is fixed into a thin agarose gel and it is carried out in electrophoresis. If DNA?s which are damaged by various genotoxic agents is not repaired by repair mechanisms, single or double breaks occurred in DNA chains, broken DNA molecules which have different molecule weights and electric charge migrate in different speeds in the electrophoresis. Various comet parameters which show DNA damage in the skin of newborn mouse in experimental groups is compared with control groups. The analyses of datum have been performed by using SPSS 15.0 package program (Statistical Package for the Social Sciences). Shapiro-Wilk test was used for testing the normality of data distribution. Mann Whitney U test was used to compare two independent groups. Significance level p=0.05 was considered. As a result of the statistical evaluations, a significant difference is shown between the newborn mice which exposed to electromagnetic radiation for 5 days and mice lived a normal life conditions which unexposed to any process. Similarly, the formation of the tail of the mice which exposed to electromagnetic radiation from the infrared heater for 10 days was observed rather than mice living in normal life conditions and statistical assessments were observed significantly. In the long-term radiation, in the comparison of the experimental group 1 and experimental group 2, tail length of cells shows change depending on the duration of radiation, therefore, DNA fragmentation reaches the high values statistically.