112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık çalışanlarında ruhsal travma ve ilişkili sorunların yaygınlığı
Psychological trauma and related problems of prevelance among 112 healthcare providers
- Tez No: 288977
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Travmatik olaylar, insanların korkuları, çaresizlikleri, güçsüzlükleri, kırılganlıklarıyla yüzleştikleri olaylardır. Travmatik olaylar kişiye uç noktada korku ve çaresizlik yaşatır. Travmatik olay sırasında kişi karşı konulamaz bir güç tarafından çaresiz bırakılır. Bazı meslek grupları işleri gereği travmatik yaşantılarla sürekli yüz yüze gelmektedirler. Sağlık çalışanları, polisler, itfaiye çalışanları, sivil savunma ekipleri ve diğer meslek grupları meslekleri gereği travmatik olaylarla karşılaşan meslek gruplarıdır. 112 acil sağlık ekibi işleri nedeniyle sürekli zor durumda olan hastalara hizmet vermekte, doğal afet, felaket gibi kriz durumlarında aktif görev almaktadırlar. Bu çalışmada, 112 acil sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları ruhsal sorunlar ve bu sorunlarla nasıl baş ettiklerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla ruhsal belirtileri saptamak için Sağlık Çalışanı Soru Formu, Travmatik Stres Belirti Ölçeği ve Baş Etme Yolları Ölçeği Bursa 112 sağlık hizmetleri komuta kontrol ve 31 istasyonda görev yapan toplam 374 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarda sağlık çalışanlarında travmatik stres, depresyon belirtileri saptanmıştır. 112 sağlık çalışanlarının sıklıkla problem odaklı baş etme, kadercilik ve çaresizlik baş etme davranışlarını kullandıkları görülmüştür. Görev sırasında şiddet olaylarıyla ve ölüm olaylarına tanıklık eden karşılaşan sağlık çalışanlarının tanıklık etmeyenlere göre travmatik stres belirtileri arasında anlamlı bir farklılık vardır. (p=0,009, p=0,014) Çocuklukta kötü ve olumsuz olaylar yaşayan, yaşamayan sağlık çalışanlarına göre travmatik stres ve depresyon belirtileri arasında anlamlı bir farklılık vardır. (p=0,001, p=0,001) Görev sırasında şiddet olaylarıyla ve ölüm olaylarına tanıklık eden sağlık çalışanlarının travmatik stres belirtileri yüksek bulunmuştur. Çocuklukta kötü ve olumsuz olaylar yaşayan sağlık çalışanlarının travmatik stres ve depresyon belirtileri yüksektir.
Özet (Çeviri)
The people, who face with fear, despair and powerlessness, vulnerabilities is Traumatic events. To traumatic events, people will live in extreme fear and helplessness. When the traumatic events happen, people helpless by an irresistible force. Some of the jobs always live traumatic stress becuse of their job. Some of them healthcare professionals, police, fireman, civil protection professionals. 112 Ambulance personel always help to critical situation like naturel disaster, other disaster and other critical situations. In this study, psychological problems they have experienced health care professinals and how can cope with this problems. In this aim, A health care information form, which is prepared by the researcher, Traumatic Stres , coping strategies are used as research tools. A total of 374 subjects were enrolled in this study.The result also, depression and traumatic stres symptom were found health professionals. 112 healthcare providers often use problem solving, fatalistic and helplessness behaviours. During the mision 112 healthcare professinals live or witness to death and violence, significant differences to traumatic stres symptoms between not live or witness. (p=0,009, p=0,014) History of childhood abuse by healthcare professinals who do not live in a significant difference with traumatic stress and depression symptoms. (p=0,001, p=0,001).During the mision 112 healthcare professinals live or witness to death and violence,is found high traumatic stres symptoms. History of childhood abuse by healthcare professinals who do not live, is found high traumatic sterss and depression symptoms.