Kocaeli ilinde sağlıklı bireylerde kan biyokimyası profili referans aralıklarının saptanması
Determining the profile of the blood biochemistry reference intervals in the city of Kocaeli
- Tez No: 288987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE MARAL KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bölgesel faktörler, genetik, diyet, egzersiz gibi nedenlerle referans değerler toplumlar arası farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple öncelikle her laboratuar kendi referans aralıklarını belirlemeli ve daha sonra bu çalışmalar bölgesel ve toplumsal olarak birleştirilmelidir.Bu çalışmamızda KOU Tıp Fakültesi Hastanesi Merkez Laboratuarında çalışılan biyokimya parametrelerinden 24 tanesinin, laboratuara başvuran kişiler arasından National Committe for Clinical Laboratory Standards' ın (NCCLS) önerilerine göre hazırlanan anket formu kullanılarak oluşturduğumuz referans bireylerden, referans aralıklarını hesaplamayı amaçladık.Elde ettiğimiz verileri yeterli sayı olmadığı için yaş gruplarına ayırmadık, sadece cinsiyet farkını belirlemek üzere kadın erkek olarak iki gruba ayırdık. Tüm grup verilerini ve kadın erkek gruplarının verilerini değerlendirdik. Uç değerleri ayıklamak için NCCLS tarafından önerilen Dixon metodunu kullandık. Her test için ortalama, standart deviasyon ve % 95 güven aralığında referans değerleri belirledik. Her parametre için cinsiyetler arası istatistiksel anlamlı farklılık olup olmadığını araştırdık.Çalışmamız sonucunda bazı biyokimya parametrelerinde, üretici firmanın önerdiği referans değerleri ile anlamlı farklılıklar olduğunu belirledik. Ayrıca bazı parametrelerde de iki cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulduk.Sonuç olarak bu tarzda çalışmaların yaygınlaşması, klinik laboratuarların kalitesine katkıda bulunabileceği gibi laboratuar test sonuçlarının da standardizasyonunu sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Reference values may differ between societies due to reasons such as regional factors, genetics, diet and exercise. For this reason, every laboratory should determine their own reference values first and then these studies should be put together regionally and socially.In this study, we aimed to calculate the reference values of 24 biochemistry parameters that are studied in the Main Laboratory of KOU Medical Faculty, from the reference individuals that we made using the questionnaire form that was prepared by us due to NCCLS?s suggestions between the people who resorted to the laboratory.We couldn?t divide the data into age groups, because there weren?t enough number of people. However we made two groups as female and male to determine the sex difference. We evaluated the data of the whole group and female, male groups. We used the Dixon method that is suggested by NCCLS to extract the end values.We determined the average standart deviation for each test and reference values with a confidence interval of 95%. We researched statistically if there was a significant difference between the sex groups for each paramater.At the end of our study, we determined that in some biochemistry parameters there were significant differences between the reference values that the manufacturer had suggested. Furthermore, we also found significant differences between two sex groups in some parameters.In conclusion; prevailing of these kinds of studies may be helpful in increasing the quality of the clinical laboratories and in addition it may provide the standardization of the laboratory test results.