Folliküler sıvıdaki TSH değerlerinin oksidatif hasar parametreleri ve in vitro fertilizasyon üzerine etkisi
Effect of follicular fluid TSH levels on oxidative stress parameters and in vitro fertilization
  1. Tez No: 288986
  2. Yazar: ENDER YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA B. ÇEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, kontrollü over stimülasyonu ve sonrasında oosit aspirasyonu uygulanmış IVF hastalarının folikül sıvılarında bulunan TSH, serbest T3, serbest T4 ve prolaktin hormonlarının seviyeleri ile oksidatif hasar ve in vitro fertilizasyon parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmamızda, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'nde tedavi gören 62 infertil kadın hasta rastgele seçilmiş ve folikül sıvı örnekleri kullanılmıştır. Alınan folikül sıvıları hastaların dominant foliküllerinden elde edilmiştir. Bu örneklerdeki tiroid stimülan hormon, serbest T3, serbest T4, prolaktin, nitrik oksit, redükte glutatyon ve malondialdehit miktarları ölçülmüş ve in vitro fertilizasyon parametreleri olan oosit sayısı, olgun oosit sayısı, döllenmiş oosit sayısı, fertilizasyon oranı ve embriyo kalitesi ile ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlarımız, tiroid stimülan hormon değerlerinin gebe kalan kadınlarla gebe kalamayan kadınlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediğini ortaya çıkarmıştır (p=0.345). Gebelik sonucu pozitif olan hastalarda, negatif olan hastalara oranla nitrik oksit ve serbest T3 seviyeleri anlamlı olarak daha düşükken (sırasıyla; p=0.039, p=0.012); malondialdehit ve prolaktin seviyeleri anlamlı şekilde daha yüksek çıkmıştır (sırasıyla; p=0.001, p=0.042).
Özet (Çeviri)
In this study; we investigated the relationship between TSH, free T3, free T4 and prolactin hormone levels with oxidative stress and in vitro fertilization parameters in follicular fluids of IVF patients who have undergone controlled ovarian hyperstimulation and afterwards oocyte aspiration. 62 infertile women who were treated in Kocaeli University Hospital IVF Unit were randomly selected and their follicular fluid samples were used in our study. Follicular fluids were obtained from the dominant follicles. Thyroid stimulating hormone, free T3, free T4, prolactin, nitric oxide, reduced glutathione and malondialdehyde levels in these samples were measured and in vitro fertilization parameters that are oocyte count, mature oocyte count, fertilized oocyte count, fertilization rate and embryo quality were analyzed. The correlations between these findings were assessed statistically. Our results revealed that there was no statistically significant difference between thyroid stimulating hormone levels of pregnant and nonpregnant women (p=0.345). It was also observed that; in pregnant women nitric oxide and free T3 levels were lower (p=0.039, p=0.012; respectively); malondialdehyde and prolactin levels were higher (p=0.001, p=0,042; respectively) when compared to nonpregnant women.