Lumbal disk hernisi ve spinal stenoz olgularında ilgili anatomik bölgenin radyolojik ve klinik bulgular ile değerlendirilmesi
Evaluation of the radiological and clinical findings of the related anatomical region in patient with lumbar disc hernia and spinal stenosis
- Tez No: 288990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANNUR DALÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Lumbal disk hernisi ve spinal stenoz teşhisi konan hastaların, retrospektif olarak, MRG ile anatomik değişikliklerin incelenmesiydi.Gereç ve yöntem: Bel ağrısı olan yetmiş kişi, kontrol grubu olarak, L4-L5 lumbal disk hernisi tanısı konan yetmiş kişi ise hasta grubu olarak seçildi. Corpus vertebra yüksekliklerinin, intervertebral disk yüksekliklerinin, disk hernisinin antero-posterior- transvers çaplarının ve canalis vertebralis'in sagital-transvers çaplarının ölçümleri, T2-ağırlıklı aksiyal ve sagital manyetik rezonans görüntüleri üzerinde yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to indentify the anatomical changes, retrospectively, in patient with lumbar disc hernia and spinal stenosis by MRI.Materials and Methods: Seventy patients with low back pain was selected as the control group and seventy patient with L4-L5 lumbar disc hernia as the experimental group. Vertebral corpus height, intervertebral discs heights, herniated material antero-posterior and transvers diameters and sagittal-transvers diameters measurements of canalis vertebralis were performed in axial and sagittal T2-weighted MR images.