Ligamentum cruciatum anterior rekonstrüksiyonu geçirmiş hastalar ile kontrol grubunun pedobarografik değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of pedobarographic evolations evaluations of who have ligamentum cruciatum anterior reconstruction and control group
- Tez No: 288991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmamıza yaş ortalaması 27,50 ± 5,59 olan ACL (anterior cruciat ligament) rekonstrüksiyonu geçirmiş 20 erkek hasta ile yaş ortalaması 20,95 ± 4,29 olan ACL rekonstrüksiyon geçirmemiş sağlam erkek birey 20 kontrol olgusu alınmıştır. Hasta grubu ile kontrol grubunda ağrı ve başka komplikasyonu olmamasına dikkat edilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta grubunda olan bireylerin opere ile opere olmayan ekstremiteleri arasında, bununla beraber kontrol grubu ile hasta grubu arasındaki antropometrik ölçümler sonucu ekstremite uzunlukları, çevre ölçümleri, eklemlerin gonyometrik ölçümeri ve pedobarografik değerlendirmeler sonucu olan ayak tabanı maximum kuvvet, maximum basınç ve temas alanları açısından karşılaştırma yapılmıştır. Buna bağlı olarak kişilerin yürüyüş paternlerinin değişip değişmediğini bulmak amaçlanmıştır.Çalışmaya katılan 20 kontrol ve 20 hasta bireylerin yaş, boy, kilo, BKI (Beden Kitle İndeksi), ekstremite uzunlukları, çevre ölçümleri ve eklemlerin gonyometrik ölçümleri gibi antropometrik değerlendirmeleri yapılmıştır. Aynı zaman da ayak tabanlarının temas alanları, maximum kuvvet ve maximum basınçları pedobarografik olarak değerlendirılmiştir.Çalışmamızda hasta grubunun opere ile kontrol grubunun ekstremiteleri arasındaki istatiksel olarak karşılaştırıldığında diz eklemi fleksiyon-ekstansiyon hareketlerinin gonyometrik ölçümlerinde hasta grubta azalma bulunmuştur. Ayak tabanın pedobarografi cihazı ile değerlendirmemizde başparmak, metatars 3 ile 4 başlarında ve topuk kısmının medial ile lateral'inde maximum kuvvet değerlerinde hasta grubunda artış yönünde anlamlılık görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
20 male ACL reconstruction patients with a median age of 27,50±5,59 and 20 healthy male controls with a median age of 20,95±4,29 who were not operated with ACL reconstruction were enrolled to our study. The subjects were enrolled into the study with special attention given to the absence of pain and any other complication in patient and control groups. Operated and non-operated extremities of the subjects in patient group were compared. In addition, maximum plantar force and pressure and contact areas were compared between control group and patient group as a result of the following measurements: anthropometric measurements, extremity lengths, circumference, goniometric joint ve pedobarographic analyses. The aim was to find whether there is any change in gait patterns of the subjects.Anthropometric analyses of 20 controls and 20 patients were made in terms of age, height, weight, BMI, extremity lengths, circumference measurements and goniometric joint measurements. Moreover, plantar contact areas, maximum plantar force and pressure were pedobarographically assessed.When operated arm of the patient group was compared to control group, there was a statistically significant reduction in goniometric measurements of knee joint flexion-extension movements in the patient group. When we evaluated the plantar area of the foot with pedobarography device, there was a significant increase in maximum plantar force on the hallux, 3rd and 4th metatarsal heads and in the medial and lateral part of the heel (p0,05).