Sol ventrikül sistolik disfonksiyon olan olgularda dobutamin ve levosimendanın sistolik interval üzerindeki etkisi
The effect of levosimendan and dobutamine on sistolic intervals in patients with left ventricule disfunction
- Tez No: 289008
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı pozitif inotropik destek ihtiyacındaki klinik tablo ile hospitalize edilen dekompanse kalp yetmezliği olgularında kullanılan dobutamin ve levosimendan tedavisinin sistolik zaman intervalleri (STİ) üzerine etkisini karşılaştırmaktı. Çalışmaya dekompanse kalp yetmezliği nedeni ile kliniğimizde hospitalize edilen fonksiyonel kapasitesi NYHA III-IV ve ekokardiyografide LVEF < %35 tespit edilen toplam 50 hasta (42 erkek, 8 kadın, yaş ortalaması 61,7±10,3) alındı. Levosimendan ve dobutamin tedavisinin STİ üzerine etkilerini değerlendirebilmek amacıyla tüm hastaların infüzyon öncesi ve infüzyonun 24. saatinde olmak üzere iki kez transtorasik EKO yapıldı. EKO ile LV sistolik, diastolik ve STİ ölçümleri alındı ve hastalar 1:1 gruplara randomize edildi. Yapılan çalışma sonucunda levosimendan grubunda lateral E/E' ve septal E/E' QS2i, PEP, cPEP ve PEP/LVET değerlerinde anlamlı kısalma, altı dakika yürüme testinde, LVEF, LVET, lateral Sm ve septal Sm ise anlamlı artış gözlendi. EKO parametrelerindeki bu anlamlı değişiklikler QS2i dışında dobutamin grubunda da gözlendi. Dobutamin grubunda QS2i değerlerinde istatistiksel anlamlı değişiklik gözlenmedi. Sistolik fonksiyonlar üzerine levosimendanın dobutamine göre daha fazla düzelme sağladığı saptandı [Tedavi öncesine göre levosimendan grubunda sol ventrikül EF'nda % 4.64± 3.58, dobutamin grubunda ise % 2.84±1.95 artış izlendi (p< 0,05)]. Dobutamin grubunda levosimendan grubundan farklı olarak cLVET anlamlı artış, proteinüride ise anlamlı azalma gözlendi. Sonuç olarak levosimendan ve dobutaminin, kalp yetmezliği olgularda elektromekanik sistolik interval ile sistolik doku Doppler parametrelerini hemen hemen benzer etkinlikte düzelttiğini, levosimendanın dobutaminden farklı olarak vazodilatatör etkinliğine bağlı kan basıncında azalmaya neden olduğunu desteklemektedir. Bu sonuç levosimendanın dobutamine üstün hemodinamik etkinliğinin, benzer inotropik etkinliğine ilave olan vazodilatör özelliğinden kaynaklandığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of dobutamine and levosimendan on systolic time intervals (STI) in patients hospitalized with acute decompansated heart failure in need of inotropic support. 50 heart failure patients with LVEF? 35%, determined by echocardiography and NYHA III-IV (42 male, 8 female, mean age 61,7±10,3) who were hospitalized in cardiology department due to decompansated heart failure were included in the study. İn order to assess the effects of levosimendan and dobutamine treatment on STI, transthoracic echocardiography measurements were taken two times from all patients prior and after (24 hours) the treatment. The LV systolic, diastolic, and STI were measured by Echocardiography and all patients were randomized 1:1 groups. As a result of study group levosimendan lateral E/E? and septal E/E?,QS2İ, PEP, cPEP, and PEP/LVAT value significantly shortened, six- minute walk test, LVEF, LVET, the lateral Sm and septal Sm were significantly increased. All these changes were also observed in the dobutamine group with the exception of QS2i. There was no statistically significant change in the dobutamine group at QS2i.